Meslek Seçimi ve Gelecek Kaygımız

Ülkemiz gelişmekte olan, genç nüfusun bir hayli fazla olduğu bir konumdadır.

Meslek Seçimi ve Gelecek Kaygımız
Meslek Seçimi ve Gelecek Kaygımız intend

Ülkemiz gelişmekte olan, genç nüfusun bir hayli fazla olduğu bir konumdadır. Genç mezunlar okullarının bitimiyle birlikte meslek hayatına atılırlar. Türkiye’nin ekonomik yapısı, içinde bulunduğu durum gözler önüne serildiğinde iş arayanın istediği işle buluşabilmesi o kadar da kolay olmamaktadır. Üniversitelerden mezun olan her genç iş bulabilecek miyim kaygısıyla savaşmaktadır. İş aramanın günümüzdeki yolu online siteler üzerinden işlere baş vurmak olarak görülmektedir. İş arayan ve işvereni kolayca buluşturan sitelerin öncü temsilcilerinden isbul.net iş arayanın daima yanında yer almaktadır. İş arama süreci günümüz dünyasında en sıkıntı verici konuların başında gelmektedir. Yaşamımızı idame ettirebilmek için kazanacağımız para bize bu yolla gelir. İhtiyaçlarımız hem fiziksel; barınma, giyinme, beslenme gibi hem de ruhsal; kendimizi gerçekleştirmek, içimizden gelen şeyi yapabilmek gibi unsurlarla doludur.

Ben Ne olacağım?

Modern dünya, gelişen teknolojiler derken son dönemlerde rağbet gören bir akım çalışmadan emek göstermeden kazanılmak istenen paradır. Günümüz dünyası her türden insanın bir arada yaşadığı, kolayca iletişim kurduğu fakat fazlasıyla da yalnızlaştığı bir yere doğru ilerlemektedir. Artık gençler emek gücüne dayalı mesleklerle değil yaratıcı gücü destekleyici ayrıca kendilerine de bolca zaman ayırabilecekleri mesleklere yoğunlaşmaktadırlar. Bugün iş arıyorum diyen her birey az çok benzer koşullardan geçer. İş arama süreci esasen yüksek okula gelmeden başlamaktadır. Ülkemizde lise çağındaki gençler genellikle ne yapmak istediklerine henüz karar vermemiş olmaktadır. Oysaki o konum meslek seçiminin belirlenmesinde oldukça geç bir yaş olmaktadır. Meslek seçimi hayatımızın en önemli kararlarındandır ve eğilimlerimize ve yeteneklerimize göre erken yaşlarda belirlenmelidir. Bu şekilde oturmuş bir sistemde iş bulmak ve kalifiye eleman bulabilmek de kolaylaşacaktır. Bu şekilde yetişen bireylerin ülkelerine kendilerine yararları hiç de azımsanmayacak kadar fazla olacaktır.

İş Arama Süreci

Kendimize uygun mesleği seçtikten sonra o mesleğin okuluna giderek mesleki bilgiyi teori de alırız fakat teorik bilgi hiçbir zaman bize gerçek manada işi öğretemez. Okullardan çıktıktan sonra birçok gencin bocaladığı nokta burası olmaktadır. Gerçek yaşam ve hayal edilen çoğu zaman uyuşmaz bu sebeple meslek seçimi yaparken gideceğiniz okulla ilgili net bilgileri almalı kararınızı ona göre süzgeçten geçirmelisiniz. Okul hayatımız bitti sıra geldi iş aramaya. İş aramak gerçekten günümüz koşullarında hayli sancılı bir durumdur. Bu durumu kolaylaştırmak adına mesleki yeterlilik sertifikaları almalı kendimizi yetiştirmek için yeni yollar denemeliyiz. Günümüz rekabetçi düzeni herkese aynı standartlarda davranmamakta bir şekilde öne çıkabilmek için bu zorunlulukların yapılması gerekmektedir.

Çağımızda iş arama süreci geçmiş yıllara oranla farklı metotlar da olmaktadır. Artık online mecralar her türlü ihtiyaca karşılık verebildiği gibi, iş arayan ve çalıştıracak eleman arayanlar için de gerekli yardımı sunarak kurumsal hayata kolaylık sağlamaktadır. isbul.net yeni mezunların bu aşamada imdadına yetişmektedir. Her sektörden çeşitli iş ilanları, kaliteli kurumlarla yaptığı bağlantıları ile genç iş arayanlara yeni bir soluk oluşturmaktadır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Gençlik Merkezinde artık son aşamalara gelindi
Gençlik Merkezinde artık son aşamalara gelindi
Gediz Kavşağı Yeni Haliyle Ulaşıma Açıldı
Gediz Kavşağı Yeni Haliyle Ulaşıma Açıldı