Şehri aydınlatacak batarya bitiyor

Avustralya’ını Güney kırsalında yaşanan elektrik kesintilerine çözüm için dünyanın en büyük bataryasının inşa eden Elon Musk, projenin sonuna yaklaştı. 99 gün sonra proje tamamlandığında söz konusu batarya 30.000’den fazla evin elektrik ihtiyacını karşılayacak.

Şehri aydınlatacak batarya bitiyor
Şehri aydınlatacak batarya bitiyor emrah

21. yüzyılın dahi çocuğu olarak bilinen Elon Musk, geçtiğimiz yıl Avustralya hükümetinin elektrik kesintileri ile yaşadığı sorunu çözmek için kolları sıvamıştı. Eylül 2016’da bölgede yaşanan elektrik kesintileri, halkın haftalar boyunca karanlıkta kalmasına neden olunca, Avustralya halkı hükümete büyük tepki gösterdi.

 

Tepkiler üzerine çalışma başlatan Avustralya hükümeti projeleri değerlendirmeye başlamıştı. Elektrikli otomobil teknolojisiyle birlikte batarya teknolojisinde büyük yol kat eden Musk ise sorunu büyük bataryalar ile çözebileceğini ifade etmişti. Avustralya hükümeti tarafından şaka sanılan projenin gerçek olduğu anlaşılınca 90 projenin arasından onaylandı.

 

Bugün itibariyle teslimatına 99 gün kalan proje, dünyanın ne büyük bataryası ile çözüme kavuşturulacak. Gerçekleştirilmesi zor bir proje olan yeni teknoloji, inanılması güç, lakin resmen tamamlanıyor. Toplamda 50 milyon dolara mal olan dev batarya 100 mega watt enerji depolayabilecek. Elektrik kesintisi yaşanması durumunda ise o bölgedeki 30.000’den fazla evin elektrik ihtiyacını karşılayacak.

YENİ ŞAFAK

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Gençlik Merkezinde artık son aşamalara gelindi
Gençlik Merkezinde artık son aşamalara gelindi
Gediz Kavşağı Yeni Haliyle Ulaşıma Açıldı
Gediz Kavşağı Yeni Haliyle Ulaşıma Açıldı