Atletizm Pistinde Kullanılan Malzemeler Nelerdir?

Atletizm Pistinde Kullanılan Malzemeler Nelerdir? Atletizm pisti tartan zemin yapımında malzemeler, atletizm malzemeleri üretimi, IAAF onaylı malzemeler

Atletizm Pistinde Kullanılan Malzemeler Nelerdir?
Atletizm Pistinde Kullanılan Malzemeler Nelerdir? bazkriz

Atletizm Pistinde Kullanılan Malzemeler Nelerdir?

Günümüzde birçok spor branşına ev sahipliği yapan atletizmde birçok malzeme kullanılmaktadır. Genel isim kapsamında atletizm malzemeleri olarak nitelendirilen bu ürünler hem sporun yapılma esnasında kullanılmakta hem de sporcuların aktif faaliyetler olarak alıştırma yapma sahalarında bir antrenör gözetimi altında kullanmalarına olanak tanımaktadır. Günümüzde atletizm birçok çeşitte spor üzerine kuruludur. Denge sporları, hedef sporları gibi birçok alana ayrılan atletizm sporları çeşitlerine ayrıldıkça o sporda kullanılan malzemeler de kendi içlerinde çeşitliliklere ayrılmaktadır.

Atletizm Pistinde Kullanılan Malzemeler Nelerdir?

Seyyar atletizm engeli atletizm malzemeleri arasında sayacağımız ilk üründür. Seyyar olması nedeniyle birçok alıştırma sahasında portatif olarak kullanılma özelliği taşımaktadır. Bu nedenle sporcu hangi şehirde ve bölgede olursa olsun seyyar olarak taşınabilen ve kurulabilen bu engel sayesinde istediği kadar alıştırma yapabilir ve söz konusu olimpiyat yarışlarına hazırlanabilir. Federasyon onaylı ürün çeşitleri mevcuttur. Yüksekliği sporcunun muhtelif boyu ve hedefleri baz alınarak ayarlanabilir. Genelde 70 / 75 santimetre ile 107 santimetre arasında ayarlanabilen standart ölçülere sahiptir. Atletizm malzemeleri arasında ayaklarında ağırlık bulunan muhtelif bir ürün olma özelliği taşır. Ray sistemi pimlidir ve bu sayede kullanıcılarına rahat bir kullanım alanı sağlar. Ayak kısmını oluşturan ana materyal malzemesi alüminyumdan oluşmaktadır ve sağlam bir teknik yapıya sahiptir.

Spor Türlerine Göre Atletizm Ekipmanları

Yüksek atlama minderi atletizm ekipmanları arasında en fazla kullanılan bir başka üründür. Yapısının üzeri branda ile kaplanmıştır. Bu sayede herhangi bir kazaya sebep vermeksizin spor alanında ''kötü'' olarak nitelendirilen düşüşlerde bile söz konusu hasarları asgari bir düzeye indirgemektedir. Ölçüleri standarttır ve her spor mağazasında kolaylıkla temin edilmektedir. Genelde yüksek atlama sırığı ile birlikte satılmaktadır. Atletizm malzemeleri arasında bir başka federasyon onaylı ürün olan çekiç disk atma kafesi dairesel bir görünüme ve yapıya sahiptir. Söz konusu sporun alıştırmalarında kullanılır. Yapısı sık dokunmuş ağlardan oluşmaktadır. Sporcunun bulunduğu noktayı çepeçevre sarmakta ve söz konusu disk ve çekiçlerin bir başka alana gitmesine engel olmaktadır. Son olarak havuz engeli olimpiyat müsabakalarında yüzücülük alanında yarışacak ve boy gösterecek sporcuların kullandığı bir spor ürünüdür. Diğer ürünlerde olduğu gibi bu ürün de spor malzemeleri satan birçok mağazada kolaylıkla bulunmaktadır. Ayrıca yapılacak olan atletizm pisti çevresine polimer kanal uygulaması yapılmalıdır.

Gençlik Merkezinde artık son aşamalara gelindi
Gençlik Merkezinde artık son aşamalara gelindi
Gediz Kavşağı Yeni Haliyle Ulaşıma Açıldı
Gediz Kavşağı Yeni Haliyle Ulaşıma Açıldı