Türkiye Bağımsızlık Referandumu İçin Garantörlük Teklif Etti

Referanduma sayılı günler kala tartışmalar halen dinmezken Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu tarafından Barzani’ye bir teklif sunuldu.

Türkiye Bağımsızlık Referandumu İçin Garantörlük Teklif Etti
Türkiye Bağımsızlık Referandumu İçin Garantörlük Teklif Etti Admin

Referanduma sayılı günler kala tartışmalar halen dinmezken Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu tarafından Barzani’ye bir teklif sunuldu. Irak Kürt Bölgesel Yönetimi ile Irak hükümeti arasında garantörlük teklif eden Çavuşoğlu, arabuluculuk rolü üstlenmeye ve hatta Erbil'in hakları için garantör olmaya hazır olduklarını Açıkladı.

Al-Monitor’e röportaj veren Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, 25 Eylülde yapılacak bağımsızlık referandumunun Irak Anayasasına aykırı olduğunu belirterek, rahatsızlıklarını dile getirdi. Referandumun durulması içinse Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin (BMGK) rol oynaması gerektiğini belirtti.

Hatadan Dönün

Referandumu büyük bir hata olarak niteleyen Çavuşoğlu, bu durumun aslında Kürt Bölgesi’nin çıkarlarına uygun olmadığını ve bölgenin güvenliğini riske atacağını savundu.

Bağdat ile Erbil arasında arabulucu rolü üstlenebileceklerini söyleyen Çavuşoğlu, Ankara'nın her türlü yardıma açık olduğunu ifade etti.

Kürt Yönetimi Ekonomik Krizde

Çavuşoğlu röportajda Kuzey Irak Bölgesel Kürt Yönetimi içerisinde yaşanan ekonomik krize de değindi. Bu nedenle bölgenin Türk şirketlerine olan ödemelerini yapamadığını söyleyen Çavuşoğlu, referandumun bölge için iyi bir karar olmadığını söyledi. 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Gençlik Merkezinde artık son aşamalara gelindi
Gençlik Merkezinde artık son aşamalara gelindi
Gediz Kavşağı Yeni Haliyle Ulaşıma Açıldı
Gediz Kavşağı Yeni Haliyle Ulaşıma Açıldı