Gebelik Diyabeti Düşük Riskini Artırıyor

Gebelik Diyabeti Düşük Riskini Artırıyor
Gebelik Diyabeti Düşük Riskini Artırıyor admin

Diyabet, hamilelik öncesinde görüldüğü gibi hamilelik ile birlikte de ortaya çıkabiliyor. Diyabet anneye zarar verdiği gibi bebek için de risk oluşturuyor. Bu durumda anne adaylarının yaşam tarzları da oldukça önemli. İnsilün direncini artıran gebelik sırasında anne adaylarının şeker kontrollerini düzenli yaptırmaları oldukça önemli.

Yüksek Kan Şekeri Anne ve Bebek için Riskli

Bayan gebelik diyabeti konusunda daha bilinçli hareket ediyor. Gebelik diyabeti yaşayanların düzenli olarak şeker kontrollerini takip etmeleri gerekiyor. Bu sırada beslenme düzenine dikkat edilmesi de oldukça önemli. Yüksek kan şekeri olması düşük tehlikesini de beraberinde getiriyor. Gebelik sırasında diyabeti olan kadınların yaşayabileceği riskler arasında göz ve böbrek problemleri de var.

Gebelikte Diyabeti Olan Kadınların Yaşayabileceği Riskler

Kadın tercihleri bu konuda bilinçli olunması gerektiğini gösteriyor. Gebelikte diyabet kontrolleri yaptırması ve bilinçli davranması oldukça önemlidir. Gebe kalmadan önce diyabeti olan anne adaylarının iri bebek doğurma riski vardır. Anne adayının yaşayacağı riskler olduğu gibi bebek zarar görebiliyor. Diyabeti olan kadınların bebekleri normal gelişemeyebilir ve sinir sistemlerinde anormal durumlar meydana gelebilir.

Bebeğin düşme riski de vardır. Diyabeti olan kadınların iri bebek doğurma riskleri sebebi ile sezeryan doğum yapmaları gerekebilir. Doğum olması ardından da sağlık problemleri devam edebilir. Doğan bebeklerin de diyabet taşıması olasıdır. Gebelik diyabeti ile doğan bebekler obezite sorunları yaşayabilir.

Gebelikte Diyabet Ortaya Çıkarsa Ne Olur?

Bayan tercihleri bu konuda uzman kişilerden görüş almak. Gebelik öncesinde diyabet görülmese de gebelik sırasında diyabet ortaya çıkabiliyor. Gebelik sırasında ortaya çıkan diyabet de anne ve bebek için büyük risk taşıyor.  Gebelikte ortaya çıkan diyabet çocuğun gelişimini olumsuz etkiliyor. İri bebek dünyaya getirme riski taşıyan anne adaylarının doğumlarına müdahale edilmesi gerekiyor.

Diyabet tanısı konulan anne adaylarının beslenme düzenlerine ve yaşam tarzlarına oldukça dikkat etmesi gerekiyor. Gebelik ile birlikte ortaya çıkan diyabet bebekte kalp hastalıklarına ve solunum rahatsızlıklarına sebep olabiliyor. Bebek doğduktan sonra da sağlık problemleri yaşamaya devam edebilir. Gebelik sırasında ortaya çıkan diyabette bebeğin ölü doğması da en büyük risklerden biridir.

 

Yorum
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Manisa'da 112 Çalışanının Arabasını Parçaladı
Manisa'da 112 Çalışanının Arabasını Parçaladı
Manisaspor'a Şok Haciz! Kupalarına El Koydular
Manisaspor'a Şok Haciz! Kupalarına El Koydular