Kalp krizine karşı 'acı' mucize

Yapılan araştırma sonuçlarına göre acı kırmızı biber inme ve kalp krizinden yaşam kaybını önemli ölçüde azalttığı ortaya çıkmıştır.

Kalp krizine karşı 'acı' mucize
Kalp krizine karşı 'acı' mucize admin

Yapılan araştırma sonuçlarına göre acı kırmızı biber inme ve kalp krizinden yaşam kaybını önemli ölçüde azalttığı ortaya çıkmıştır. İngiliz basınında çıkan habere göre düzenli olarak acı biber tüketmenin kalp krizinden ölme riskini % 40, inmeden dolayı ölme riskini % 61 azalttığı ortaya çıkmıştır.

Araştırma, Hastanede Tedavi ve Sağlık Hizmetleri Enstitüsü (IRCCS) Neuromed'de görevli bilim insanı Marialaura Bonaccio liderliğinde yürütülen çalışmada düzenli biber tüketmenin kalp krizi ve inme riskini azalttığı ortaya çıkmıştır.  Molise bölgesinde yaşayan 22 bin 811 kişinin sağlık durumunu 8 yıl boyunca takip edildiği çalışmada, haftada en az 4 kez acı biber tüketmek, kalp ve serebrovasküler nedenlere bağlı ölüm riskini azalttığı ortaya çıkmıştır.

"Journal of the American College of Cardiology" dergisinde yayımlanan çalışmada sonuçlarına göre acı biber tüketen kişilerin ölme riskinin % 34, diğer nedenlerle ölme riskinin & 23 daha düşük olduğu belirlenmiştir.

Epidemiyoloji uzmanı Bonaccio, "Ölüm riskinden korunmanın, kişilerin benimsediği beslenme biçiminden bağımsız olduğuna dair ilginç bir veri elde ettik. Diğer bir deyişle, kişilerden biri sağlıklı Akdeniz diyetini denerken, bir diğeriyse daha sağlıksız beslenebiliyor ama acı biberin hepsi için koruyucu bir etkisi var." Şeklinde konuştu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Başkan Ergün’den “Rehavete Kapılmayalım” Uyarısı
Başkan Ergün’den “Rehavete Kapılmayalım” Uyarısı
Manisa'da Çanakkale Zaferi için bayrak töreni yapıldı
Manisa'da Çanakkale Zaferi için bayrak töreni yapıldı