Böbrek sağlığı için "turşuyu daha az tuzla yapın" önerisi

Türk Böbrek Vakfı Başkanı Erk aşırı tuz tüketiminin böbrek sağlığını olumsuz yönde etkilediğini belirterek "Özellikle turşuyu daha az tuzla ve mümkün mertebe suda daha az eriyen kaya tuzunu kullanarak yapın" dedi. Türk Böbrek Vakfı ile Ordu Milli Eğitim

Böbrek sağlığı için
Böbrek sağlığı için admin

Türk Böbrek Vakfı Başkanı Erk aşırı tuz tüketiminin böbrek sağlığını olumsuz yönde etkilediğini belirterek  "Özellikle turşuyu daha az tuzla ve mümkün mertebe suda daha az eriyen kaya tuzunu kullanarak yapın" dedi. Türk Böbrek Vakfı ile Ordu Milli Eğitim Müdürlüğü arasında, 60 öğretmenin kentteki 7-12 yaş gurubu öğrencilere obezite ve sağlıklı beslenme konularında eğitim verilmesi için protokol imzalandı.

  • Fazla tuz tüketimi böbrek sağlığını bozabilir

İl Milli Eğitim Müdürü Kutlu Tekin Baş'ın makamında yapılan törende konuşan Timur Erk obezlerin yarısından fazlasının 18 yaş altı çocuklardan oluştuğunu, bu nedenle çocukların bilinçlendirilmesini önemsediklerini söyledi.

Ordu yapılan protokol kapsamında 60 öğretmene vakıf tarafından eğitim verileceği açıklandı. Ayrıca bu eğitmen öğretmenler 7-12 yaş çocukları eğitilerek uygulamanın dalga dalga yeni nesle yayılacağını belirtti.

Karadeniz Bölgesi'nde yaygın olarak kullanılan turşunun da karşılarına problem olarak çıktığını anlatan erk konuşmasında bu konuya şu şekilde değindi:  "Fazla tuz tüketimi böbrek sağlığını bozabilir. Bu konuda ev hanımlarına tavsiyelerimiz şudur; siz siz olun özellikle turşuyu daha az tuzla ve mümkün mertebe suda daha az eriyen kaya tuzunu kullanarak yapın. Fazla tuz yüksek tansiyonu ortaya çıkarıyor. Bu da böbreklerin zarar görmesine neden oluyor."

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Başkan Ergün’den “Rehavete Kapılmayalım” Uyarısı
Başkan Ergün’den “Rehavete Kapılmayalım” Uyarısı
Manisa'da Çanakkale Zaferi için bayrak töreni yapıldı
Manisa'da Çanakkale Zaferi için bayrak töreni yapıldı