Sosyal medyadaki fotoğraflarla estetik tuzağına dikkat

Akdeniz Üniversitesi Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Özlenen Özkan, sosyal medyanın etkisinde kalınarak yapılan estetik uygulaması yaptırmanın sakıncalarını anlattı.

Sosyal medyadaki fotoğraflarla estetik tuzağına dikkat
Sosyal medyadaki fotoğraflarla estetik tuzağına dikkat admin

Akdeniz Üniversitesi Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Özlenen Özkan, sosyal medyanın etkisinde kalınarak yapılan estetik uygulaması yaptırmanın sakıncalarını anlattı. Dünya sağlık piyasasında estetik ameliyatlarının büyük bir pasta olduğunu bu pastanın daha çok sağlık için değil ticari yönde kullanıldığını belirten Özkan estetik operasyonlarının artık bilgisiz kişiler tarafından yapılmaya başlandığını açıkladı. Özellikle güzellik merkezinde estetik alanında eğitim almamış tecrübesiz ve bilgisiz kişilerce işlemlerin yapılmasının büyük sağlık sorunlarına yol açtığını dile getirdi.

  • Diş hekimleri, kuaförler bile estetik yapıyor

Özkan son zamanlarda çok vahim tablolarla karşılaştığını belirterek bu konu hakkında şu önemli uyarılarda bulundu: "Estetik mağduru kişiler, haklarını adliyede arıyor. Biz de bilirkişi olarak görev yapıyoruz. Çok farklı vakalarla karşılaşıyoruz. Kendi alanı olmayıp da başka alanlarda ameliyat yapan hekimler, diş hekimleri, kuaförler bile estetik ameliyat yapıp, insanların yüzünü, göğüslerini bozuyor. Bu vakalar sonra eski hallerine dönmek için bize başvuruyorlar. Sonrasında orijinal dokularını bile elde edemiyoruz. Yanlış işlemler bazen ölümle bile sonuçlanabiliyor. Bu ameliyatları yapacak insanların ciddi eğitimden geçmesi gerekiyor. Aldıkları bir sertifika bu ameliyatları yapmak için yetersiz."

  • Ameliyatların dönüşü olmuyor

Prof. Dr. Özlenen Özkan estetik operasyonlar için sosyal medyanın ne kadar tehlikeli olduğunu belirterek: "Sosyal medya bu anlamda insanların kötü kullandığı bir mecra. Buradaki reklamlarda hastaları 'Hollywood yanağı, Fransız askısı' gibi cazip benzetmelerle kandırıyorlar. Hastalar sosyal medyadaki fotoğraflara göre yer seçimi yapıyor. Oradaki fotoğrafların çoğu da photoshoplu. Sosyal medyadaki fotoğraflara bakılarak estetik olunmamalı" dedi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Başkan Ergün’den “Rehavete Kapılmayalım” Uyarısı
Başkan Ergün’den “Rehavete Kapılmayalım” Uyarısı
Manisa'da Çanakkale Zaferi için bayrak töreni yapıldı
Manisa'da Çanakkale Zaferi için bayrak töreni yapıldı