Türk bilim insanı lazerle kemik geliştiren araştırmasıyla ödül aldı

İsviçre'nin Bern Üniversitesinde kemik artışı elde eden Türk Diş Hekimi Tolga Yılmaz’a ödül verildi. Türk bilim insanı lazerle kemik geliştiren araştırmasıyla ödül almaya layık görüldü.

Türk bilim insanı lazerle kemik geliştiren araştırmasıyla ödül aldı
Türk bilim insanı lazerle kemik geliştiren araştırmasıyla ödül aldı admin

İsviçre'nin Bern Üniversitesinde kemik artışı elde eden Türk Diş Hekimi Tolga Yılmaz’a ödül verildi.  Türk bilim insanı lazerle kemik geliştiren araştırmasıyla ödül almaya layık görüldü. 

İzmirli diş hekimi Tolga Yılmaz, Ege Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi'ndeki lisans eğitimi sonrası Prof. Dr. Abdullah Akman danışmanlığında Hacettepe Üniversitesi Bilimsel Araştırmalar Proje ve Koordinasyon biriminde çalışmaya başladı.  "Düşük Yoğunluklu Lazer Uygulamasının Tavşan Kraniyal Defektlerinde Kemik Rejenerasyonu Üzerinde Etkilerinin İncelenmesi" başlıklı çalışmada 26 tavşan kafatasında lazerle yeni kemik oluşumunu incelendi.

Hacettepe Üniversitesi'nden Prof. Dr. Güliz Güncü tarafından başlatılan projede kemik oluşumunu % 40 oranında artış sağlandığı ve tedavi sürecinin % 50 oranda azaldığı tespit edilmiştir.

  • İmplant dalında ödül aldı

Gazi Üniversitesi Oral Patoloji Biriminde histolojik inceleme sonuçları 16 Kasım 2019 tarihinde düzenlenen 3. Uluslararası Rejenerasyon ve Estetik Periondotoloji Sempozyumu'nda açıklandı. Tolga Yılmaz, tavşan kafatasını özellikle insan kemiğini taklit ettiği için kullandıklarını ve ilk kez sert bir dokunun lazerle uyarılarak yeni kemik oluşumunu hedeflediklerini söyledi.  Lazerle benzer çalışmaların daha önce yumuşak doku üzerinde yapıldığını belirten Yılmaz konuya şu şekilde açıklık getirdi:  "Kemik üzerinde lazer kullanımıyla sağlanan artışa yönelik bir çalışma yoktu. Özellikle 4-6 jul lazer uygulamalarında tavşan kemiklerindeki defektlerde ciddi kemik artışı gördük. Bu sonuç, hem implant uygulamalarında hem de çene kemiğini ilgilendiren cerrahi uygulamalarda daha kısa sürede kemik oluşumu sağlanması için önemliydi. Tedavi gören hastanın dişsizlik süresinin kısaltılabileceğini de gösteriyordu."

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Başkan Ergün’den “Rehavete Kapılmayalım” Uyarısı
Başkan Ergün’den “Rehavete Kapılmayalım” Uyarısı
Manisa'da Çanakkale Zaferi için bayrak töreni yapıldı
Manisa'da Çanakkale Zaferi için bayrak töreni yapıldı