Beyinde yeme dürtüsünü değiştiren özel bir devre keşfedildi

ABD ülkesinde yapılan araştırmaya göre; insanları beyinde yeme dürtüsünü değiştiren özel bir devre tespit etti.

Beyinde yeme dürtüsünü değiştiren özel bir devre keşfedildi
Beyinde yeme dürtüsünü değiştiren özel bir devre keşfedildi admin

ABD ülkesinde yapılan araştırmaya göre;  insanları beyinde yeme dürtüsünü değiştiren özel bir devre tespit etti. Georgia Üniversitesinden Emily Noble liderliğindeki başlatılan çalışma fareler üzerinde denendi. Çalışmalar sırasında hipotalamusta melanin yoğunlaştırıcı hormon (MCH) olarak adlandırılan bir tür iletkeni üreten hücre kümesine odaklandı.

  • Amaç diyete gerek kalmadan yeni tedavi yöntemleri geliştirmek

Elde edilen sonuçlar Nature Communications dergisinde yayınlandı. MHC daha önce yürüttüğü çalışmada beyinde yüksek seviyede bulunmasının gıda tüketimini arttırabileceğini keşfetmişti. Emily Noble, beyinde MCH üreten hücreler etkinleştirildiğinde farelerin yemek konusundaki tutumlarının daha dürtüsel hale geldiğini açıklayarak konuya şu şekilde netlik kazandırdı:  "Beyninizde dürtüsel yemeğe hayır deme kapasitenizin düzenlenmesinin temelinde yatan bir fizyoloji var."  

Araştırma sonunda bilim insanlarının gelecekte aşırı yemeğe karşı iştahın azaltılması ya da lezzetsiz yemeklerle diyete gerek kalmadan insanların ideal vücut ölçülerine kavuşmasını sağlaması bekleniyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Başkan Ergün’den “Rehavete Kapılmayalım” Uyarısı
Başkan Ergün’den “Rehavete Kapılmayalım” Uyarısı
Manisa'da Çanakkale Zaferi için bayrak töreni yapıldı
Manisa'da Çanakkale Zaferi için bayrak töreni yapıldı