Doğum Yardım Parası Zamlandı

Doğum yapan çalışan kadınlara devlet büyük maddi destek sağlamayı planlıyor. 1 çocuklu asgari ücretli bir anneye ödenen para 7 bin 500 lirayı geçecek.

Doğum Yardım Parası Zamlandı
Doğum Yardım Parası Zamlandı admin

Doğum yapan çalışan kadınlara devlet büyük maddi destek sağlamayı planlıyor. 1 çocuklu asgari ücretli bir anneye ödenen para 7 bin 500 lirayı geçecek. Hükümet 2019 yılında olduğu gibi 2020 yılında da doğum yapan ve çalışan kadınlara süt ve emzirme parası, doğum ve kredi yardımı vermeyi planlıyor. Yarım gün çalışma desteği de hazırlanan taslak içinde yer alıyor. Böylece asgari ücretli bir anneye ödenen para 7500 lirayı geçmiş olacak. Bu tutar çocuk sayısı ve bürüt maaşa göre değişecek. 4 bin lira bürüt maaş alan bir anneye ödenen toplam miktar 11 bin liraya ulaşacak.

  • 450 Milyon TL Yardım Yapıldı

Hükümet 2019 yılında yaklaşık 1 milyon çocuk için 450 milyon lira doğum yardımı yaptı. Çoklu doğum yardımı kapsamında 13 bin 500 hanede yaşayan 30 bine yakın çocuk için 20 milyon lira ödeme yapıldı. Asgari ücret bu yıl 2 bin 324 lira olurken bir kereye mahsus 180 lira olarak uygulanan emzirme yardımı bu yıl 200 lira olarak ödenecek.  SSK'lı çalışan kadınlar doğum yardımı adı altında izin döneminde iş görmezlik parası alacak.  Kişilerin bu haktan yararlanabilmek için en az 90 gün sigorta primi ödenmesi gerekir.  Bu tutar çalışan annenin son üç aylık brüt ücretine göre hesaplanacak.  Günlük brüt ücret ve bunun üçte ikisi anneye ödenecek.

doğum parası
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Başkan Ergün’den “Rehavete Kapılmayalım” Uyarısı
Başkan Ergün’den “Rehavete Kapılmayalım” Uyarısı
Manisa'da Çanakkale Zaferi için bayrak töreni yapıldı
Manisa'da Çanakkale Zaferi için bayrak töreni yapıldı