Uzmanlara göre hava kirliliği depresyon riskini artırıyor

Dünyanın en popüler üniversitelerinden ve araştırma merkezlerinden birisi olan İngiltere’nin University Collage London tarafından başlatılan çalışmada hava kirliliğinin depresyon riskini arttırdığı tespit edilmiştir.

Uzmanlara göre hava kirliliği depresyon riskini artırıyor
Uzmanlara göre hava kirliliği depresyon riskini artırıyor admin

Dünyanın en popüler üniversitelerinden ve araştırma merkezlerinden birisi olan İngiltere’nin University Collage London tarafından başlatılan çalışmada hava kirliliğinin depresyon riskini arttırdığı tespit edilmiştir. University College London'dan (UC) Dr. Isobel Braithwaite ve ekibi, şimdiye kadar 16 ülkede yayımlanmış 25 çalışmayı detaylı olarak inceleyerek yeni gerçekleri ortaya çıkardı. Ekip, hava kirleticilerden partikül maddenin (PM 2.5) her bir metreküplük havada 10 mikrogramlık artışının, depresyon riskini yükselttiğini belirledi.

  • İntihar riski de artıyor

Araştırma sonucunda bazı ilginç sonuçlar da elde edildi. Araştırmaya göre uzun süre bu kirli havaya maruz kalan kişilerin depresyona girip intihar etme riskinin bu havayı solumayan kişilere göre % 2 daha fazla olduğu ortaya çıktı.

Braithwaite, hava kirliliğinin genel sağlık üzerindeki olumsuz etkilerinin bir kısmının bilindiğini ifade ederek, kirliliğin akıl sağlığına da zararlı olduğunu açıkladı.  Hava kirleticilerden partikül maddenin soluma ve kan dolaşımı yoluyla beyne ulaştığını söyleyen Braithwaite, bunun da sinir hücrelerine zarar verdiğini ve stres hormonu üretiminde değişikliklere yol açtığını söyledi.

Araştırmanın sonuçları, "Environmental Health Perspectives" dergisinde geçtiğimiz ay yayınlanmıştı. Haberin detayına bu derginin Aralık 2019 sayısından ulaşabilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Başkan Ergün’den “Rehavete Kapılmayalım” Uyarısı
Başkan Ergün’den “Rehavete Kapılmayalım” Uyarısı
Manisa'da Çanakkale Zaferi için bayrak töreni yapıldı
Manisa'da Çanakkale Zaferi için bayrak töreni yapıldı