Dul ve yetim maaşı 2020'de ne kadar arttı?

Emekli olmuş ya da hizmet süresi olarak 5 yılını doldurmuş vefat eden kişilerin eş, çocuk, anne ve babasına aylık bağlanır.

Dul ve yetim maaşı 2020'de ne kadar arttı?
Dul ve yetim maaşı 2020'de ne kadar arttı? admin

Emekli olmuş ya da hizmet süresi olarak 5 yılını doldurmuş vefat eden kişilerin eş, çocuk, anne ve babasına aylık bağlanır. Dul ve yetim aylığı olarak bilinen bu maaş her yıl ocak ayında zamlanır. 2020 Dul ve yetim aylığı zam oranları belli oldu. SSK, BAĞ-KUR’dan dul ve yetim aylığı alanların maaşları yeni yılda % 6,49 arttı.  Böylece hisse oranına göre en düşük ölüm aylığı 370 lira en yüksek ölüm aylığı ise 4 bin lira olacak. Hak sahiplerinin aldıkları ek ödemede arttı.

Ölüm aylığı alanlar da ocak ve temmuz olmak üzere yılda 2 defa zam alır. TUİL verilerinin açıklanmasından sonra 2019 Temmuz aralık dönemi enflasyon % 6,49 olarak açıklandı. 2020 Ocak-Haziran döneminde maaşlara % 6,49 zam yapılacak. Zamlı maaşın üzerine bir de ek ödeme eklenecek. Böylece ölüm aylıkları hatırı sayılır bir şekilde yükselmiş olacak. Ocak 2020 yılında % 25 hisse oranına göre en düşük ölüm aylığı ve ek ödeme ile birlikte 30 lira olacak. En yüksek ölüm aylığı ise 4000 lira olması bekleniyor.

Ölüm aylığından, vefat eden sigortalının eşi, çocukları ve bazı şartlara göre de anne ve babası alabilir. Vefat eden sigortalının dul eşine % 50 oranında bağlanır. Sigortalının çocuğu yoksa bağlanma oranı % 75 oranındadır.  Çalışmayan ya da kendi sigortalılığı nedeniyle gelir veya aylık bağlanmamış çocuklardan; 18 yaşını, lise ve dengi öğrenim görmesi halinde de 20 yaşını, yükseköğrenim yapması halinde 25 yaşını doldurmayanlara maaşın yüzde 25 oranında aylık bağlanır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Başkan Ergün’den “Rehavete Kapılmayalım” Uyarısı
Başkan Ergün’den “Rehavete Kapılmayalım” Uyarısı
Manisa'da Çanakkale Zaferi için bayrak töreni yapıldı
Manisa'da Çanakkale Zaferi için bayrak töreni yapıldı