BM'ye borcunu ödemeyen 7 üye ülke

Birleşmiş Milletlere borcunu ödemeyen 7 ülke genel kurulda oy haklarını yitirdi. BM üyesi 7 ülke; Lübnan, Venezuela, Orta Afrika Cumhuriyeti, Gambia, Lesoto, Tonga ve Yemen, örgüte yapmak zorunda olduğu finansal katkı borcunu ödemediği için genel kurulda

BM'ye borcunu ödemeyen 7 üye ülke
BM'ye borcunu ödemeyen 7 üye ülke admin

Birleşmiş Milletlere borcunu ödemeyen 7 ülke genel kurulda oy haklarını yitirdi. BM üyesi 7 ülke; Lübnan, Venezuela, Orta Afrika Cumhuriyeti, Gambia, Lesoto, Tonga ve Yemen, örgüte yapmak zorunda olduğu finansal katkı borcunu ödemediği için genel kurulda oy kullanma haklarını geçici olarak kaybettiler.

Birleşmiş Milletler şartının 19.maddesine göre bir ülke örgüte olan borcunu son 2 yılda ödememesi durumunda Birleşmiş milletler genel kurulunda oy kullanma hakkını kaybeder. 2018 yılında 193 üyeli örgüte 146 ülke finansal katkısını öderken 47 ülke ödeme yapamadı. 47 ülkenin 7 tanesi 2 yıldır ödeme yapmadığı için genel kurul oy kullanma hakkını geçici olarak kaybetti.

Lübnan BM’nin açıklamasına tepki gösterdi. Lübnan Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamaya göre, Lübnan'ın çıkarlarının ve prestijinin durumdan etkilendiğine dikkat çekerek, "En kısa sürede konunun yeniden ele alınıp, düzeltileceğini umut ediyoruz." Açıklamasını yaptı. Açıklamada, Lübnan'ın, tüm görevlerini yerine getirdiği, tüm işlemleri yasal süre içinde tamamladığı ve ilgili taraflarla birden fazla inceleme yapıldığı belirtildi.

ABD'nin BM’e hala 491 milyon dolar borcu var. BM'ye en fazla finansal katkı sağlayan ABD'nin ise örgüte 491 milyon dolar borcu var. BM'nin yaklaşık 5,4 milyar dolarlık genel bütçesinin % 22sini karşılayan ABD, bir süre önce örgüte 2018'den kalan borcu olan 563 milyon doları ödedi.  

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Başkan Ergün’den “Rehavete Kapılmayalım” Uyarısı
Başkan Ergün’den “Rehavete Kapılmayalım” Uyarısı
Manisa'da Çanakkale Zaferi için bayrak töreni yapıldı
Manisa'da Çanakkale Zaferi için bayrak töreni yapıldı