Bastırılan Öfke Size Zarar Verebilir

​Ülkemizin tüm insanlarında artık önemli bir özelliği haline gelmiş olan öfke gün geçtikçe daha da zor hale geliyor. Son zamanlarda yaşanan tüm gerginlikler, yavaş yavaş birikerek insanlarda biriken bir öfke duygusu oluşumuna neden oluyor. Peki bu öfke ne

Bastırılan Öfke Size Zarar Verebilir
Bastırılan Öfke Size Zarar Verebilir admin

Ülkemizin tüm insanlarında artık önemli bir özelliği haline gelmiş olan öfke gün geçtikçe daha da zor hale geliyor. Son zamanlarda yaşanan tüm gerginlikler, yavaş yavaş birikerek insanlarda biriken bir öfke duygusu oluşumuna neden oluyor. Peki bu öfke nedir?

Öfkeleriniz ve Siz

Tüm insanlar tarafından yaşanan bir duygudur. Aslında olağan ve doğal bir duygudur. Olmaması da kötüdür. Fakat bu duygunun aşırıya kaçması sorunlara yol açıyor. Sık sık öfkeye neden olan durumlar yaşadığınız zaman öfkeli bir insan haline dönüşürsünüz. Eğer bu duyguyu eyleme dönüştürürseniz saldırganlık haline geçer.

Bastırılamayan Duygularımız

Aslında zor olan öfkenizin nedenini bulmaktır. Neden öfkelendiğinizi bulmak için kendiniz takip etmeniz gerekir. Eğer bu öfkenizi bastırırsanız ileri aşamalarda kendinize ve çevrenize daha çok zarar verecektir. Birçok psikoloji danışman bu durumu incelemiş ve aslında bilindik bir duygunun zararlarının tam da tahmin edilen şekilde insan sağlığına zararlarını tasdiklemişler. Öfke sonuca ulaşmak için bir yol değildir. Elde olmayan şekilde haklı çıkmaya çalışma çabasıdır. Hiçbir suçun nedeni öfke olamaz. Öfke kişiden kişiye değişen bir duygudur. Öfke kişisel sorunların kaynaklarına göre derinliği değişebilir. Sinirlenebilirsiniz her zaman neşe kaynağı olmak zorunda değilsiniz. Sevmediğiniz bir durum karşısında sinirlenmeniz oldukça doğal fakat öfkeniz sonucunda yaptığınız bir yanlışın savunulmasında öfkeliydim diyemezsiniz. Zihninizde yaşadığınız bu duyguyu fiziksel ve davranışsal hale getirmemelisiniz. Hormonal olarak adrenalin salgılarsınız, nefes almada güçlük çekersiniz, kan basıncınız artar, başınız ağrır titrersiniz bu tip birçok olumsuz olay başınıza gelir. Düşünsenize her öfkelendiğinizde bu durumları tek tek yaşıyorsunuz ve gittikçe artıyor. Bu durum sağlığınızın en önemli düşmanı olacaktır zamanla. Sadece ruhsal olarak bir düşmanlık değil ellerinize kollarınıza yansırsa oluşacak bütün zararlardan kurtulamazsınız. Kendinizi sabitlemeniz gerekir ve elinizdeyse o ortamdan uzaklaşın. Kendinizi tanımanız bu anlamda çok önemlidir. Eğer tanımıyorsanız kendinizi durumdan nasıl kurtulacağınızı bulamazsınız ve o an orda öyle kalırsınız. Zamanla kendinizi tanımaya çalışın bastırılan öfke duygunuzu başka şekillerde atmaya çalışın. Siz ve sağlığınız için çok önemlidir.

Yorum
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X