Görelilik Kuramı Hakkında Bilmedikleriniz

1915 yılında Einstein, genel görelilik kuramını yayınlandı. Bu teoriye göre, kütleli nesnelerin uzay zamanında çarpıtma yaparak, kütleçekim etkisi şeklinde algılandığını ortaya koydu.

Görelilik Kuramı Hakkında Bilmedikleriniz
Görelilik Kuramı Hakkında Bilmedikleriniz admin

Serap Bilir/Manisahaber.net

NASA Hubble Teleskobu, cüce bir yıldızın yanından geçen kütle çekimini kaydetti. Söz konusu gözlem, Einstein’ın görelilik teorisinde bahsini geçirdiği ışığın kütle çekimi ile büküldüğü tezini de doğrulamış oldu.

Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesinin kaydettiği görüntü, gökbilimci Kailash Sahu ve ekibinin  Hubble görüntülerini kullanarak  bin ışık yılı uzaklığındaki bir yıldızın ışığının 17 ışık yılı mesafedeki beyaz cüce Stein,2051 B hizasına gelip bükülerek konumunu değiştirdi.

Ekip, 2013 ve 2015 tarihleri arasında da 8 gözlem yaptı. Bu etkilerin geri planda kalan yıldızın konumunu değiştirdiği kaydedildi.

Güneş Dışındaki Yıldızlarda İlk Gözlem

Söz konusu gözlemlerin bu tip etkileri güneş dışındaki bir yıldızda ilk kez kayda geçmiş oldu. Söz konusu cüce yıldızın kütlesinin Güneş’in yüzde 67’si olduğu da hesaplanmış oldu.

1919 yılında Arthur Eddington ve ekibi, güneş tutulması sırasında güneş etrafındaki ışık bükülmelerini kaydetmişti. Albert Einstein ise, ilk kez genel görecelik kuramında bu etkiden söz etmişti. Araştırmanın bulguları, Science dergisinde yayınlandı. 

Görelilik Kuramı Nedir?

1915 yılında Einstein, genel görelilik kuramını yayınlandı. Bu teoriye göre, kütleli nesnelerin uzay zamanında çarpıtma yaparak, kütleçekim etkisi şeklinde algılandığını ortaya koydu.

İki nesnenin birbirlerinin üzerine kütleçekim şeklinde çekim kuvveti oluşturması, Isaac Newton’un üç hareket yasasını formüle ettiğinde niceliksel ifadeleri de ortaya çıkardı. İki cismi birbirine çeken kuvvetin etkisi, cisimlerin kütlelerine ya da birbirlerine ne kadar uzak olduğuna bağlıdır.

Dünyanın merkezi sizi kendisine çekerken dahi sizin kütle merkeziniz Dünya’yı kendisine doğru çekmektedir. Bu da gözlemcinin hangi hızla olursa olsun ışık hızının değerini hep aynı şekilde ölçeceğini göstermiştir.

Deneysel Kanıt

Uzay ve zamanı şimdiki aygıtlarla göremesek de uzay zaman eğrilmesi sonucu oluşan öngörülerin kanıtlanması söz konusu olmuştur.

Pegasus takımyıldızında bulunan Einstein Haçı, bu duruma çok iyi bir örnek olarak bilinmektedir. Bazen tek bir süpernovanın 4 ayrı zamandaki görünümünün incelenmesi mümkün olabilmektedir. Bu incelemeler sonucunda Merkür’ün her yıl dünyaya biraz daha yaklaştığı ve birkaç milyar yıl sonra dünyayla çarpışacağı söyleniyor.

Görelilik Kuramı
Yorum
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X