ALES Sınavı Hakkında Bilmedikleriniz

Lisans eğitimi tamamlayan ya da lisans son sınıfta öğrencilerin girmeye hak kazandığı Lisansüstü Eğitime Giriş Sınavı (ALES), lisansüstü eğitime devam etmek ya da akademik kariyer yapmak için gerekli.

ALES Sınavı Hakkında Bilmedikleriniz
ALES Sınavı Hakkında Bilmedikleriniz admin

Serap Bilir/Manisahaber.net

ALES Nedir?

Lisans eğitimi tamamlayan ya da lisans son sınıfta öğrencilerin girmeye hak kazandığı Lisansüstü Eğitime Giriş Sınavı (ALES), lisansüstü eğitime devam etmek ya da akademik kariyer yapmak için gerekli. Bu sınav ÖSYM tarafından her yıl ilkbahar ve sonbaharda olmak üzere iki kere yapılıyor. Sınavda kişilerin alanlarına göre cevaplayacağı Sözel-I ve Sözel-II ile Sayısal-I ve Sayısal-II testleri bulunuyor.

ALES’te Son Yenilikler

YÖK tarafından ALES'te değişiklik yapıldığına dair bir yazılı açıklamaya gidildi. Buna göre Sınav Sonucu alınan puan daha önce 3 yıl boyunca geçerliliğini korurken, artık 5 yıl boyunca geçerli olabilecek. Ayrıca dört bölümden oluşan sınav, iki bölüme düşürüldü. Aynı zamanda soru sayısında da düşüşe gidilmiştir oldu. Bundan sonra ALES'te Sözel-I ve Sözel-II gibi ayrım olmaksızın yalnızca sayısal ve sözel bölümler olacak.

Soru sayısının azalması sürenin de azalması sonucunu doğurdu. Sınav, 160 soru- 180 dakikadan oluşurken artık 50 sözel ve 50 sayısaldan oluşan 100 soru- 150 dakika olacak. ALES ücreti 2017 yılında 90 TL olacak.

ales
Yorum
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X