Akciğer Gibi Çalışan Yeni Organoidler

Yeni akciğer organoidleri, Colombia University Medical Center araştırmacıları tarafından üretildi. İnsan pluripotent kök hücrelerinden üretilen bu yapılar, mini akciğerler olarak biliniyor.

Akciğer Gibi Çalışan Yeni Organoidler
Akciğer Gibi Çalışan Yeni Organoidler admin

Serap Bilir/ Manisahaber.net

Yeni akciğer organoidleri, Colombia University Medical Center araştırmacıları tarafından üretildi. İnsan pluripotent kök hücrelerinden üretilen bu yapılar, mini akciğerler olarak biliniyor.

3 boyutlu bir yapıya sahip olan ve akciğerlerin gördüğü görevi görecek şekilde üretiliyor. Özellikle akciğer kanserinde bir umut olarak görülen bu organoidler, birçok solunum rahatsızlığı ve türevlerini üretmek için tanılayıcı tedavi şeklinde de kullanılabiliyorlar.

Çalışmanın tüm detayları, Nature Cell Biology dergisinde yayınlandı. Birden fazla hücre tipini içinde bulunduran bu organoidlerin bir organ işlevi görmeleri de mümkün olmaktadır.

Organ Üretilebilecek Mi?

Birden fazla hücre tipini içinde bulunduran bu yapılar, tam bir doku ve organ işlevi görecek şekilde 3 boyutlu olarak tasarlanmıştır.

Petri kabında bir organı geliştirmek, birçok hastalığın tedavisi için de deney yapma imkanını arttıracaktır. Ancak insan hastalıklarını taklit etme konusunda yeterli çalışma ve bulgu yok. Bu yüzden solunum virüsleri dışında farklı bir uygulama henüz denenmiş değil.

RSV Tedavisi İçin Çözüm Mü?

Alt solunum yollarının nakil gerektiren hastalıklarından olan RSV akciğerlerin harabiyetine neden oluyor. Bu yüzden tek çözümü de akciğer nakli.

Hava kirliliğinin çocukların akciğer sağlığını olumsuz olarak etkilemesi nedeniyle artış gösterebilen akciğer hastalıklarının nakil ihtiyaçlarını karşılamak için iyi bir çözüm olması umut edilen bu çalışmalar, özellikle akciğer kanserinin tedavisi için kesin çözüm olarak görülüyor.

Akıllı Steteskoplar

Son olarak insan kulağının hassasiyetini arttıracak olan steteskoplar geliştirilmişti. Klasik dinlemede normal, ronküs, hışırtı, kaba ral ve ince ral şeklinde beş gruba ayrılan akciğer dinleme bulguları farklı frekanslar dinlenerek elde edilmeye çalışıyordu.

Hekimin kişisel deneyiminin ayrıcı tespitte önem kazandığı bu durum, hekime bağlı farklı sonuçları en aza indirgemek adına üretilmişti. Her aşamadaki hastanın doğru bir şekilde yorumlanabilmesi için tercih edilen bu yöntem, rutin bir muayene için de oldukça önemli.

Akciğer Kanserine Çözüm Bulunacak Mı?

Erken teşhisin hastanın ömrünü uzattığı akciğer kanseri için de bu gelişmelerin bir umut olduğu bilinirken, akciğer nakli beklemeden bu organoidlerin kullanılması söz konusu olacak.

Yorum
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X