Hafızayı Güçlendirmek İçin Yeni Öneriler

California Üniversitesi Hafıza Ve Yaşam Merkezi’nde görev yapan uzman tarafından yapılan açıklamalara göre hafızayı güçlendirmek için birtakım öneriler ortaya atılmıştır.

Hafızayı Güçlendirmek İçin Yeni Öneriler
Hafızayı Güçlendirmek İçin Yeni Öneriler admin

Serap Bilir/Manisahaber.net

California Üniversitesi Hafıza Ve Yaşam Merkezi’nde görev yapan uzman tarafından yapılan açıklamalara göre hafızayı güçlendirmek için birtakım öneriler ortaya atılmıştır.  Böylelikle günlük hayatında “unuttum” kelimesini sıklıkla kullanan kişiler için bu kelime eskiye karışarak hafızayı daha keskin hale getirmek mümkün olabilecektir. Bunun için ortaya atılan önerilerden ilki kasları esnetmektir. Yani egzersiz yapmayı günlük hayatın bir parçası haline getirmek kasların çalıştırılmasını sağlar. Böylelikle unutma olasılığı daha az hale gelir. Yapılan egzersizler sinir hücrelerini uyarır ve bu da bilişsel fonksiyonlar için gerekli olan kimyasal maddeleri tetikler. Sürekli hareket halinde olan kaslar beyin fonksiyonlarını olumlu yönde etkileyerek hafıza kaybını minimum düzeye indirir.

Daha Güçlü Hafıza İçin Tavsiyeler

Hafızayı güçlendirmek için öneriler arasında beyni esnetmek de yer alır. Nöropsikoloji uzmanı tarafından yapılan açıklamaya göre beyinde yer alan nöronlar arasındaki bağın güçlendirilmesi ve aktif tutulması gerekir. Bunun için ise insanların beyinlerini esnetmeleri önerilir. Beyni esnetmek için en sık kullanılan yöntem bulmaca çözmektir. Bulmaca sayesinde beyin sürekli aktif ve zinde kalmakta, unutkanlığın önüne geçilmektedir. Bulmaca çözmenin yanı sıra beyni esneten öneriler içerisinde yeni bir dil öğrenmek de yer alır. Yeni kelimeler beynin çalışmasına katkı sağlayacağından dolayı hafıza için faydalıdır. Bunun haricinde beyni düşünmeye teşvik eden filmler de unutkanlığı önlemek için son derece etkilidir.

Yorum
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X