Manisa Hızlı Tren Güzergâhına 20.000 Lavanta

Manisa hızlı tren güzergahı üzerinde bulunan 80 dönümlük ormana 20 bin adet lavanta fidanı dikimi törenle gerçekleşti. Törene Manisa Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Ali Öztozlu ve Kent Estetiği Dairesi Başkanı Hakan Göktaş da katıldı.

Manisa Hızlı Tren Güzergâhına 20.000 Lavanta
Manisa Hızlı Tren Güzergâhına 20.000 Lavanta admin

İlimiz sınırlarından geçecek olan hızlı tren güzergahı üzerinde bulunan Manisa ve Spil Dağı’na hakim olan 80 dönümlük alanda gerçekleştirilen lavanta fidanı dikim törenine Vali Yaşar Karadeniz, Manisa Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Ali Öztozlu, Kent Estetiği Dairesi Başkanı Hakan Göktaş, Manisa Celal Bayar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Ataç, Vali Yardımcısı Mustafa Özkaynak, Şehzadeler Kaymakamı Cemal Hüsnü Çaykara, Orman Bölge Müdürü Zafer Derince, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Selçuk Yıldırım, İl Emniyet Müdürü Ömer Uslusoy, Defterdar Şenol Gezer, Orman İşletme Müdürü İlker Özdemir, belediye temsilcileri ve protokol üyeleri katıldı. Törende, Orman Bölge Müdürü Zafer Derince, gerçekleştirilen fidan dikimi hakkında katılımcılara bilgi verdi.

“Lavanta kokusuyla bölgeyi unutmayacaklar”

Fidan dikim töreni öncesi değerlendirmede bulunan Vali Yaşar Karadeniz “Hızlı tren hattı ilimiz için oldukça önemli bir proje. İstanbul,  otoyolumuz ile oldukça yakınlaştı ama Ankara ile mesafemiz hala daha var. Hızlı tren bu mesafenin ilimiz için kısalmasını sağlayacak, bu ormanda seyahat edenlerin burayı hafızalarında kalıcı hale getirecek bir proje.  Ormanı sadece ağaçlandırmadan ibaret görmemek lazım. Orman teşkilatımız, ağaçlandırma içerisinde hem yaban hayatının gelişmesi ve korunması,  ormanlık alanlardan ekonomik değer üretilmesi hem de diğer ormancılık faaliyetleri açısından çok önemli çalışmalar yapıyor. Bugün burada fidan dikimini gerçekleştireceğimiz ormanın da bu çalışmalara güzel bir örnek teşkil edeceğini düşünüyorum. İnşallah buradan geçenler lavantanın güzel görüntüsünü görerek, kokusunu koklayarak geçecek ve Manisa’yı bu bölgeyi unutmayacaklardır” dedi ve emeği geçen herkese teşekkür etti. 

Kekik, Defne ve Biberiye de Ekildi

Konuşmaların ardından Vali Yaşar Karadeniz ve protokol üyeleri lavanta fidanlarını toprakla buluşturdu.  Hızlı Tren Hatıra Ormanı olarak adlandırılan alana 20.000 adet lavanta fidanının yanı sıra Orman İşletme Müdürlüğü tarafından 30 dönümlük TAB Ormanı çevresinde 5.000 adet kekik, 3.000 adet defne, 3.000 adet biberiye fidanı ile ağaçlandırma çalışmasına başlanıldı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Başkan Ergün’den “Rehavete Kapılmayalım” Uyarısı
Başkan Ergün’den “Rehavete Kapılmayalım” Uyarısı
Manisa'da Çanakkale Zaferi için bayrak töreni yapıldı
Manisa'da Çanakkale Zaferi için bayrak töreni yapıldı