Taşınma Yardımını Kimler Alabilir?

Taşınma Yardımını Kimler Alabilir?
Taşınma Yardımını Kimler Alabilir? admin

Son dönem özellikle kentsel dönüşüm planlarının artması ile kira ve taşınma yardımının de kimlere verileceği konusu herkes tarafından merak edilen bir kondur. Özellikle büyük kentlerde zamanında yapılan eski ve çarpık yerleşme alanlarının yeniden yapılamasını kapsayan kentsel dönüşüm hizmetinde vatandaşlara gerekli yardım yapılarak maddi sorun yapamadan yeni evlerine yerleşmeleri sağlanır.

Devlet katkısı ile yapılan bu yardımlar ile vatandaşlar oturdukları evler yeni yapıya dönüştürülene kadar taşınır ve yapıların tamamlanması ile tekrar bulundukları evlere geri dönebilirler. Kira yardımı ve taşınma yardımı olarak ailelere sunulan bu yardımdan faydalanabilmek için vatandaşların müracaatta bulunması gerekir.

Müracaatlar ilgili kentin Altyapı ve Kentsel Dönüşüm Müdürlüğü’ne dilekçe yolu ile yapılır ve kısa süre içerisinde ailelere taşınma yardımı bağlanması mümkün olur. Taşınma sürecini başlatan aileler gerekli yardımları aldıktan sonra İstanbul içerisinde hizmet veren evden eve nakliyat firmaları ile anlaşarak taşınma sürecini başlatabilirler.

Taşınma Yardımı Kimlere Verilir?

Kira ve taşınma yardımı en genel kapsamı ile kentsel dönüşüme giren alanlarda oturan kiracıları kapsayan bir tür devlet yardımıdır. Bu yardımın yapılmasındaki en temel amaç, bu kentsel dönüşüm hizmetinden yararlanarak yeni eve sahip olmak isteyen vatandaşların bu süreci mağdur olmadan atlatmalarını sağlamaktır. Bu kapsamda mevcut oturdukları adres kentsel dönüşüme giren aile bireyleri bu başvuruyu yaparak bu yardımı alabilir.

Kentsel dönüşüm sürecinde evlerinden çıkmak isteyen kişiler alacakları yardım ile İstanbul evden eve nakliyat firmaları ile evlerinden güvenle taşınabilir. Evlerinin tamamlanması ile de vatandaşlar tekrar yeni evlerine yerleşebilir. Taşınma yardımı ve kira masrafı devlet tarafından karşılanan vatandaşlar istenen gerekli evrak ve belgeleri topladıktan sonra Tapu Müdürlüğü’ne bu evrakları sunarak yardım alma sürecini başlatabilir.

Taşınma Yardımı İçin Başvuru Yolları Nelerdir?

Taşınma yardımı almak isteyen vatandaşlar eğer konutta ya da işyerinde kiracı konumunda ise bu durumda bu hizmet için uygun niteliğe sahiptir. Hem işyeri bulunan hem de konutta kiracı olarak oturan kişiler bağlı bulundukları şehrin tapu müdürlüklerine bizzat başvuruda bulunarak bu süreci yönetmeye başlayabilirler.

Başvuru yapacak kişilerin işlerinin hızlı ilerlemesi için yanlarında gerekli evrakları da hazır bulundurması gerekir. Gerekli başvuruyu yapan vatandaşlar ardından yardımı alarak İstanbul nakliye firmaları aracılığı ile güvenle yeni adreslerine taşınabilirler.

Taşınma Yardımı İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Konutta kiracı olarak oturan kişileri başvuru esnasında yanlarında hazır bulundurmaları gereke birtakım evraklar bulunur. Kişiler bu evrakları tam liste olarak yanlarında hazır bulundurur ise başvuru sürecini de kısa süre içerisinde sonlandırabilirler. Taşınma yardımı başvurusu için vatandaşlardan istenecek olan evraklar;

  • Tapu Müdürlüğü’ne ait ve taşınma yardımı almayı beyan eden dilekçe ve başvuru formu,
  • Vatandaşın kimlik fotokopisi
  • Risk taşıyan binaya ait vergi levhası,
  • Taşınılacak olan yeni adrese ilişkin vergi levhası,
  • Taşınılacak olan yapının risk içerdiğine dair bilgiler içeren yazı,
  • Herhangi bir kamu bankasına ait vadesiz hesap bilgilerini gösterir belge fotokopisi

Taşınma Yardımı ile Ne Kadar Ödenir?

Taşınma yardımı ile kişilere ödenecek olan tutarlar 6306 sayılı kanunda yer alan maddelere göre belirlenir. Bu kapsamda şehirlere göre farklı rakamlara sahip olan tutarlar kişilerin yapacakları başvuru ile netlik kazanır. Taşınma yardımı alacak olan vatandaşlar kurumlara yapacakları başvurunun ardından daha net fiyat bilgisine sahip olabilirler.

Nakliye sektöründe yıllardır kaliteli ve güvenilir hizmet veren İstanbul evden eve nakliye firması ile taşınma işlerini hem daha kolay hem de daha uygun fiyata yaptırmak mümkün olur. Profesyonel kadrosu ile hizmet veren nakliye firmasından hizmet almak için https://www.istanbulevnakliye.com adresi üzerinden iletişime geçmek mümkündür.

Yorum
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Manisa'da 112 Çalışanının Arabasını Parçaladı
Manisa'da 112 Çalışanının Arabasını Parçaladı
Manisaspor'a Şok Haciz! Kupalarına El Koydular
Manisaspor'a Şok Haciz! Kupalarına El Koydular