Sınav Kaygısının Sınava Etkisi

Sınavlar, bir öğrencinin hayatta yer edinebilmesi ve tutunabilmesi için önemli bir basamaktır. Çünkü sınavlar sayesinde geleceğini garanti altına alıp başarı sağlayabilir, geçimini sağlayıp ailesine bakabilir.

Sınav Kaygısının Sınava Etkisi
Sınav Kaygısının Sınava Etkisi emrclk

 

 

Sınavlar, bir öğrencinin hayatta yer edinebilmesi ve tutunabilmesi için önemli bir basamaktır. Çünkü sınavlar sayesinde geleceğini garanti altına alıp başarı sağlayabilir, geçimini sağlayıp ailesine bakabilir. Sınav kaygısı ise bazen sınavda istenilen başarıyı getirmeye engel olur. İzmir çocuk psikoloğu, işte bu durumda sınav kaygısının sınava etkisi hissedilmeye başladığını ifade eder.

 

İzmir psikolog yardımı ile sınav kaygısı rahatlıkla çözülebilecek bir sorundur. Sınavın etkilenmesine izin vermeden en baştan önlemlerin alınması gereklidir. Aksi takdirde birçok çalışma, emek ve masraflar boşa gidebilmektedir.

 

Sınav kaygısı neden oluşur?

 

Sınav kaygısının bir tek sebebi olmaz aksine birçok nedeni bulunmaktadır. Bazen kendini yeterli hissetmeme, sınava konuları yetiştirememe, çevrenin heyecanı veya baskısı, anne ve baba tutumları, akranların kendi aralarında kulaktan dolma bilgiler ile konuşması, öğretmenlerinin yetersizliği, psikolojisini sınava hazır hale getirememesi gibi çok fazla nedene dayanabilmektedir.

 

İzmir pedagog, çocuklarda oluşan sınav stresinin etkisinin daha çok olduğunu ve sınav sonucunu direkt etkilediği konusunda aileleri uyarmaktadır. Stresin olması ile birlikte beyinde birçok fonksiyonun normal çalışma düzeni değişir ve kendisini baskı altında hissederek çalışır. Bu da beyni yeteri kadar çalışmasını engellemektedir.

 

Bunu aslında şu şekilde daha iyi anlarız. Elinize bir kalem alın ve var gücünüzle bu kalemi sıkın daha sonra bir metin açıp okuyun. Sonuç metinden hiçbir şey anlamadığınızı göreceksiniz. Çünkü eliniz ile kalemi sıkarken vücutta aynı baskıya maruz kaldı beynin tüm dikkati orada iken sizin metin okumanız hiçbir anlam ifade etmemiştir.

 

İzmir aile terapisti ise aynen örnekte verildiği öğrencide oluşan stres zihnin odak noktasını değiştirir ve değişen odak noktası ise performansı düşürmeye başlar. Performansın düşmesi ile birlikte sınav sonuçları da bundan etkilenmeye başlar.

 

Aybros Psikoloji merkezi ile öğrencileriniz sınava stressiz ve son derece rahat bir şekilde giriş yapar. Sınav stresine emekleri harcatmak istemeyenlerin tercihinde sizleri bekliyor olacağız.

 

Yorum
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Manisa'da 112 Çalışanının Arabasını Parçaladı
Manisa'da 112 Çalışanının Arabasını Parçaladı
Manisaspor'a Şok Haciz! Kupalarına El Koydular
Manisaspor'a Şok Haciz! Kupalarına El Koydular