Takdir Kamuoyunun

Manisa Büyükşehir Belediyesi, Uzunburun Katı Atık Bertaraf ve Düzenli Depolama Tesisi ile ilgili son günlerde bazı yayın organlarında yer alan ve bir belediye başkanı tarafından gündeme getirilen bilgi kirliliklerine cevap verdi.

Takdir Kamuoyunun
Takdir Kamuoyunun emrah

Manisa Büyükşehir Belediyesi, Uzunburun Katı Atık Bertaraf ve Düzenli Depolama Tesisi ile ilgili son günlerde bazı yayın organlarında yer alan ve bir belediye başkanı tarafından gündeme getirilen bilgi kirliliklerine cevap verdi. Manisa Büyükşehir Belediyesi olarak 4 Ekim tarihinde açılışı yapılan 110 milyon liralık Katı Atık Bertaraf Tesisinin maliyeti konusunda son günlerde basında yer alan asılsız söylem ve haberlerle bilgi kirliliği oluşmasına sebep olan, bilmeden, incelemeden, araştırmadan afaki yorum yapan kişi, kurum ve kuruluşlara karşı açıklama yapmamız zorunlu hale gelmiştir.

Edirne Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Recep Gürkan “Ben aynısını 10 milyon liraya yaptım dediği tesisle bizim tesisimiz arasında teknik özellik, kapasite ve teknoloji olarak bariz farklar vardır. Bu özellikleri hem yazılı hem de tablo şekliyle karşılaştırmalı olarak değerli kamuoyunun bilgilerine sunuyoruz. -Manisa Uzunburun Katı Atık Bertaraf Tesisi’nin Kompost Tesis Kapasitesi yılda 70.000 ton, Edirne Belediyesi’nin yılda 5.500 tondur. -Manisa Uzunburun Katı Atık Bertaraf Tesisi’nin Mekanik, Biyolojik Ayrıştırma Tesisi Tam Otomatiktir. Edirne Belediyesi Elle Ayırma yapmakta; mekanik ayrıştırma ve optik ayrıştırma bulunmamaktadır.

- Manisa Uzunburun Katı Atık Bertaraf Tesisi’nin Düzenli Depolama Alanı (LOT)150 dönüm, Edirne Belediyesi’nin 95,5 dönümdür. - Manisa Uzunburun Katı Atık Bertaraf Tesisi’nin Mekanik-Biyolojik Ayrıştırma Tesisi Kapalı Alanı 12.209 metrekare, Edirne Belediyesi’nin elle ayrıştırma kapalı alanı 1.000 metrekaredir. - Manisa Uzunburun Katı Atık Bertaraf Tesisi’nin Membran Kompost Tesisi 3.960 metrekaredir. Edirne Belediyesi’nin Membran Kompost Tesisi YOKTUR. - Manisa Uzunburun Katı Atık Bertaraf Tesisi’nin Toplam Alanı 440 dönümdür.

Edirne Belediyesi’nin 163 dönümdür. - Manisa Uzunburun Katı Atık Bertaraf Tesisi’nin Atık İşleme kapasitesi günlük 940 tondur. Edirne Belediyesi’nin kapasitesi ise günlük 170 tondur. - Manisa Uzunburun Katı Atık Bertaraf Tesisi dağlık ve kayalık bir alanda olup, mahallerin oluşturulmasında dinamitle patlatmalar yapılmış ve yüklü miktarda hafriyat oluşmuştur. Söz konusu işlerin yapım bedeli bile Edirne Belediyesi’nin tesisinin yapımının kat kat üstünde bir bedeldir. Yerleşimin dağlık alanda olmasının sebebi yeraltı sularını, tarım arazilerini ve ovayı korumak içindir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Gençlik Merkezinde artık son aşamalara gelindi
Gençlik Merkezinde artık son aşamalara gelindi
Gediz Kavşağı Yeni Haliyle Ulaşıma Açıldı
Gediz Kavşağı Yeni Haliyle Ulaşıma Açıldı