Sahne Perdesi

Tiyatro ve konferans gibi alanlarda kullanılan sahne perdesi uzaktan kumandalı ve butonlu özellikleriyle sunulmaktadır. Sahne perdelerinde genellikle kadife kumaşlar kullanılmaktadır.

Sahne Perdesi
Sahne Perdesi Seobaz

Sahne Perdesi

 

 

            Tiyatro ve konferans gibi alanlarda kullanılan sahne perdesi uzaktan kumandalı ve butonlu özellikleriyle sunulmaktadır. Sahne perdelerinde genellikle kadife kumaşlar kullanılmaktadır. Kullanım alanlarının özelliklerine göre farklı dikimler ve montaj çeşitleri uygulanabilmektedir. Özellikle kulis perdelerinin amacı sahnenin sağ ve sol yanını paralel olacak bir şekilde dekor görüntüsünü sağlamaktır.

 

            Ayrıca sanatçının sahneye belirli çıkış noktalarını sağlamak amacıyla kullanılmaktadır. Sahne sırası bekleyen oyuncuları izleyiciden gizlemeye yarayan ve sahnenin her iki tarafına açılmış sahne zeminine sarkıtılmış perde sistemi olarak bilinir. Bağlanmış makaralar yardımıyla sahne içinde bulunan sofita altındaki kedi yollarında yarı otomatik mekanizmaları yardımıyla yukarıya ve aşağı yöne hareketleri çelik halatlar yardımıyla gerçekleştiren bir sistemdir. Genel olarak kulis perdelerinin amacı sahnenin sol ve sağ yanını birbirine paralel şekilde dekor görüntüsünü oluşturmaktır.

 

 Sahne Perdesi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

 

            Tiyatro ve sinema başta olmak üzere toplantı salonları veya özel konferans salonlarında kullanılan bu önemli sahne perdesi çeşidi günümüzde çok fazla tercih edilmektedir. Bu tür sistemlerin elle kontrolü sağlanması çok zor bir durumdur. Bu sebeple sahne perdelerinin tamamı motorlu sistemlerden ibarettir. Dolayısıyla yönetici tarafından uzaktan kumanda yardımıyla kontrolü sağlanır. Sahne perdeleri için kullanılacak kumaşların çok kaliteli ve gösterişli olmaları gerekmektedir. Çok fazla renk içeren perdelerden ziyade daha çok klasik ve kadife kumaş kullanılan perdeler tercih edilebilir.

 

            Genelde sahne perdeleri kurulan mekanlara aynı zamanda projeksiyon perdesi uygulaması da yapılması gerekmektedir. Küçük ölçüler için değişik sistemler kullanılırken, büyük ölçüler için ise sahne rayları kullanılması gerekmektedir. Bu hususta seçilen kumaşın metre ağırlığı ve pile yoğunluğu büyük önem taşımaktadır. Ağırlık yapacak şekilde arkasına astar gibi uygulama istenilecek olunursa motor gücü ve sistem yapısını değiştirmek gerekebiliyor. Çoğu zaman bu duruma gerek kalmadan tüm detaylar uygun bir şekilde hazırlanıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Gençlik Merkezinde artık son aşamalara gelindi
Gençlik Merkezinde artık son aşamalara gelindi
Gediz Kavşağı Yeni Haliyle Ulaşıma Açıldı
Gediz Kavşağı Yeni Haliyle Ulaşıma Açıldı