Rize’deki HES Sorununda Yeni Gelişmeler

HES yetkilileri ve Rize halkı arasında uzun süredir devam eden içme suyuna Hidroelektrik Santral projesi kavgası yeniden alevlendi.

Rize’deki HES Sorununda Yeni Gelişmeler
Rize’deki HES Sorununda Yeni Gelişmeler Admin

HES yetkilileri ve Rize halkı arasında uzun süredir devam eden içme suyuna Hidroelektrik Santral projesi kavgası yeniden alevlendi. HES yani Hidroelektrik Santral yetkilileri, Rize’ de bir santral yaptırmaya karar verdi. Bu santral için de Andon tesislerini seçti. Ancak HES yetkililerinin bu seçimi Rize halkını ayaklandırdı. Çünkü Rize halkı Andon tesisini içme suyu olarak kullanmaktadır. Bu nedenle de üzerine bir Hidroelektrik Santrali yapılmasına karşı çıkmıştır. Yaşam kavgası olarak geçen bu olayın galibi henüz ortaya çıkmamıştır.

İçme Suyu Tesisatına Hidroelektrik Santral

Rizeliler içme suyu tesisatının onlar için çok önemli olduğunu vurguladı. Bu nedenle de içme suyu tesisi üzerine herhangi bir işlem yapılamayacağını öne sürdü. Ancak buna rağmen HES yetkilileri Andon İçme Suyu Tesisi üzerinde çalışmalara başlamaya karar verdi.

HES yetkililerinin kararlarından vazgeçmeyince Rizeliler de çareyi hukuki yollar ile haklarını aramakta buldu. Bu nedenle yerel mahkemeye başvurdu. Bunun sonucunda da yerel mahkeme Rizelileri haklı bularak HES projesini durdurdu. Yaşam haberleri içerisinde büyük ses getiren bu olay yerel mahkemenin başarısı olarak belirtildi.

Danıştay Bilirkişi İstedi

Yerel mahkemenin kararını Danıştay bozarak bilirkişi raporu istedi. Bilirkişi heyeti bölgeye gelerek hem Rizeli doğa severleri hem de HES yetkililerini dinledi. Rizeli doğa severler, içme suyuna Hidroelektrik Santrali yapılamayacağını bir kere daha ifade etti. Buna karşı HES yetkilileri projelerine devam etmekte bir sakınca olmadığını ifade etti. Bilirkişi heyeti ise en kısa sürede raporunu hazırlayarak bu yaşam işine çözüm getireceğini belirtti.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Gençlik Merkezinde artık son aşamalara gelindi
Gençlik Merkezinde artık son aşamalara gelindi
Gediz Kavşağı Yeni Haliyle Ulaşıma Açıldı
Gediz Kavşağı Yeni Haliyle Ulaşıma Açıldı