Gemliği Güvenli Bölgeye Taşıyorlar

Deprem riskli bölgede yaşayan Gemlikli 50 bin vatandaş güvenli bölgeye taşınacak. Gemlik Belediye Başkanı Refik Yılmaz, "Gemlik alüvyon zeminde bulunuyor. Deprem fay hattında yer alan bir ilçeyiz. Yaklaşık 10 bin riskli konutumuz var, ilk etapta 8 binin üzerinde konut yaparak bu riskli binaları sağlam zeminli üst kesimlere taşımayı planlıyoruz" dedi.

Gemliği Güvenli Bölgeye Taşıyorlar
Gemliği Güvenli Bölgeye Taşıyorlar emrah

Bursa Gemlik Belediye Başkanı Refik Yılmaz, Gemlik Atatepe Tesisleri'nde, 696 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile Bursa'nın Gemlik ilçesinde deprem riski altında bulunan yerleşim yerlerinde yaşayanların daha güvenli bölgeye nakledilmesine ilişkin proje hakkında bilgi verdi. Sağlam zemin üzerindeki güvenli ve konforlu binalar sayesinde yeni Gemlik'in önünün açılacağını, depremin risk olmaktan çıkacağını belirten Refik Yılmaz, "Gemlik alüvyon zeminde bulunuyor.

 

''10 BİN KONUTUN YENİLMESİ GEREKİYOR''

 

Deprem fay hattın yer alan bir ilçeyiz. Cihatlı Mahallesi'nde başlatılan bin 400 konutlu toplu konut hamlesi, yaklaşık 300 hektarlık yeni alana 8 bin konut daha yapılarak devam edilebilecek. Gemlik'in uzun süredir beklediği müjdeli haber KHK ile somutlaşarak ilçemizi sevince boğdu" diye konuştu. Yılmaz, 17 Ağustos 1999’da yaşanan depremden önce yapılan binalarda inceleme yaptıklarını ve 10 bin bağımsız binada risk gördüklerine işaret etti. “Yaklaşık 10 bin konutun yenilenmesi gerekiyor” diyen Yılmaz, şunları kaydetti.

YENİ ŞAFAK

Gençlik Merkezinde artık son aşamalara gelindi
Gençlik Merkezinde artık son aşamalara gelindi
Gediz Kavşağı Yeni Haliyle Ulaşıma Açıldı
Gediz Kavşağı Yeni Haliyle Ulaşıma Açıldı