Fetöcüler Kaçacak Delik Arıyor

Firari FETÖ’cüleri yakalamak için özel ekip kuran MİT, Pakistan ve Endonezya’nın ardından 3. kritik operasyonu Sudan’da yaptı. MİT ekibi, Sudan istihbaratıyla birlikte örgütün para kasalarından biri olan Memduh Çıkmaz’ı gizlendiği evde yakalayıp Türkiye’ye getirdi.

Fetöcüler Kaçacak Delik Arıyor
Fetöcüler Kaçacak Delik Arıyor emrah

Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) “para kasası” olarak anılan iş adamı Memduh Çıkmaz, Milli İstihbarat Teşkilatı’nın (MİT) operasyonuyla Sudan’dan Türkiye’ye getirildi. Güvenlik kaynaklarından alınan bilgiye göre, FETÖ’nün yurt dışında bulunan ve Türkiye’den kaçan mensupları için özel ekip oluşturan MİT, Çıkmaz’ın Sudan’daki yerini iki ay önce tespit etti.

 

SAKLANDIĞI EVDE YAKALANDI

 

Çıkmaz, MİT ile Sudan Ulusal İstihbarat ve Güvenlik Servisi’nin (NISS) ortak operasyonuyla bir süre önce, gizlendiği evinde gözaltına alınarak sorgulandı. MİT’in özel ekibi, Çıkmaz’ı Sudan’da işlemlerinin tamamlanmasının hemen ardından dün sabah saatlerinde Türkiye’ye getirdi. Memleketi Çorum’da petrol istasyonları ve tuğla fabrikası bulunan Çıkmaz, FETÖ’nün “para kasası” işlevi gören etkin isimlerinden biri olarak biliniyordu.

 

GÜLEN’İN TALİMATIYLA GİTMİŞ

 

FETÖ elebaşı Fetullah Gülen’in “yurt dışına kaçış” talimatının ardından Çıkmaz da ocak 2016’da Sudan’a kaçmıştı. Çıkmaz hakkında “Silahlı terör örgütü yöneticiliği”nden yakalama kararı bulunuyordu. Güvenlik kaynakları, Çorum’daki iş adamlarından FETÖ için “öşür” adı altında haraç topladığı belirlenen Çıkmaz’ın Sudan üzerinden de FETÖ’ye milyonlarca dolar kaynak aktardığının tespit edildiğini bildirdi.

 

FETÖ’CÜLER KAÇACAK DELİK ARIYOR

 

MİT, ilk operasyonlarını ekim ayında Pakistan’da yapmıştı. Özel ekibin operasyonuyla Pakistan’daki FETÖ okullarının müdürü Mesut Kaçmaz ile eşi Meral Kaçmaz ve kızları Türkiye’ye getirilmişti. Lahor’da gözaltına alındıktan sonra özel uçakla getirilen Kaçmaz çifti tutuklanmıştı. İkinci operasyon ise Endonezya’da düzenlendi. MİT’in Endonezya’da düzenlediği operasyonla FETÖ’nün üst düzey sorumlularından Hakan İslamoğlu yakalanarak Türkiye’ye getirilmişti.

 

O İMAM İTİRAFÇI OLDU

 

Kaynak Holding’in Endonezya temsilcisi de olan İslamoğlu Ankara Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü’nde sorguya alınmıştı. Etkin pişmanlıktan faydalanan İslamoğlu FETÖ’nün yurt dışı yapılanmasını anlattı. Beş ülke imamının ismini veren itirafçı, 50 FETÖ’cüyü de fotoğraflardan teşhis etmişti. Hainin ilk sözleri Atatürk Havalimanından Bakırköy Adliyesine götürülen Çıkmaz, Çorum 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya, Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile katıldı. Çıkmaz, “Ne işle meşgulsünüz?” sorusuna “akaryakıt istasyonu işletmecisiydim”, “herhangi bir geliriniz var mı?” sorusuna da “Sudan’da tuğla fabrikası ortağıyım” cevabını verdi.

 

ÇORUM’A GÖNDERİLECEK

 

Daha sonra mahkeme heyeti başkanı, sanık Çıkmaz hakkında suçlamaları okuduktan sonra hakkında “silahlı terör örgütü yöneticiliği” suçundan dava açılan sanığa savunması için söz verdi. Sanık Çıkmaz, iki gündür uykusuz olduğu için çok yorgun olduğunu belirterek, “Ayrıca uçaktaki hava basıncından dolayı kafam zonkluyor. Çok yorgunum. Savunmamı, daha sonra avukatım aracılığıyla yapacağım.” ifadelerini kullandı. Mahkeme heyeti, sanığın “kuvvetli suç delilleri” ve “kaçma şüphesi bulunduğu” gerekçesiyle tutuklanmasına karar verdi. Heyet ayrıca sanığın Çorum L Tipi Kapalı Cezaevine nakledilmesi için müzekkere yazılmasını kararlaştırdı.

YENİ ŞAFAK

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Gençlik Merkezinde artık son aşamalara gelindi
Gençlik Merkezinde artık son aşamalara gelindi
Gediz Kavşağı Yeni Haliyle Ulaşıma Açıldı
Gediz Kavşağı Yeni Haliyle Ulaşıma Açıldı