Başkanlık Seçimlerin'de İlk Turlar Sona Erdi

TBMM’nin 26. Dönem ikinci yarısında görev yapacak başkan bugün seçiliyor. Meclis Genel Kurulu seçim için toplandı. İlk tur oylama sonucunda çoğunluk sağlanamadı ve 2. tur oylamaya geçildi. İkinci tur oylama sonucunda çoğunluk sağlanamadı ve 3. tur oylamaya geçildi. TBMM Meclis Başkanlığı seçiminde Tamer Dağlı adaylıktan çekildiğini açıkladı.

Başkanlık Seçimlerin'de İlk Turlar Sona Erdi
Başkanlık Seçimlerin'de İlk Turlar Sona Erdi emrah

TBMM Genel Kurulu, Meclis Başkanı seçimi için TBMM Başkanvekili Ayşe Nur Bahçekapılı başkanlığında toplandı. Yoklamanın ardından CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç, HDP Grup Başkanvekili Ahmet Yıldırım ve 15 milletvekili yerinden söz aldı. TBMM Başkanvekili Bahçekapılı, Dünya Çocuk Hakları Günü'nü kutlayarak, yeni seçilecek Meclis Başkanı'ndan, TBMM içinde çocuk hakları ihtisas komisyonu kurulmasına öncülük yapmasını istedi. Bahçekapılı, aday isimlerini okudu. Genel Kurulda daha sonra 26. Dönem. 2. Devre için Meclis Başkanlığı seçimine geçildi.

İLK TUR OYLAMA SONUCU BELLİ OLDU

İlk tur oylama sona erdi. AK Parti Adayı İsmail Kahraman 260 CHP Adayı Zekeriya Temizel 113 MHP Adayı Celal Adan 40 HDP Adayı Selma Irmak 39 AK Parti Adayı Tamer Dağlı 38 İYİ Parti Adayı Yusuf Halaçoğlu 6 İlk turda 367 aranıyordu. Bu çoğunluk sağlanamadığı için 2. tur oylamaya geçilecek. 2. turda da 367 çoğunluk aranacak.

İKİNCİ TUR OYLAMA SONUCU BELLİ OLDU

İkinci tur oylama sona erdi. AK Parti Adayı İsmail Kahraman 257 CHP Adayı Zekeriya Temizel 122 MHP Adayı Celal Adan 40 HDP Adayı Selma Irmak 38 AK Parti Adayı Tamer Dağlı 37 İYİ Parti Adayı Yusuf Halaçoğlu

7 ADAYLAR

TBMM Başkanlığı için AK Parti İstanbul Milletvekili ve Meclis Başkanı İsmail Kahraman, AK Parti Adana Milletvekili Tamer Dağlı, CHP İzmir Milletvekili Zekeriya Temizel, HDP Hakkari Milletvekili Selma Irmak, MHP İstanbul Milletvekili Celal Adan ve İYİ Parti Kayseri Milletvekili Yusuf Halaçoğlu yarışıyor.

GİZLİ OY YAPILIYOR

Genel Kurul'da, Meclis Başkanlığı seçimi gizli oyla yapılıyor. İlk iki oylamada üye tamsayısının 3'te 2'si (367), üçüncü oylamada ise üye tamsayısının salt çoğunluğu (276) aranacak.Üçüncü oylamada salt çoğunluk sağlanamazsa, en çok oy alan 2 aday için dördüncü oylama yapılacak.

Dördüncü oylamada en fazla oy alan üye, başkan seçilmiş olacak. Kuliste bir süre milletvekilleriyle sohbet ettikten sonra Genel Kurul Salonuna giren Kahraman, burada AK Partili milletvekilleriyle, daha sonra MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ve diğer muhalefet partilerin milletvekilleriyle tokalaştı. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, salona partisinin milletvekilleriyle girdi. Kahraman'ın ailesi de seçimi izleyici locasından takip ediyor.

AKŞAM

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Gençlik Merkezinde artık son aşamalara gelindi
Gençlik Merkezinde artık son aşamalara gelindi
Gediz Kavşağı Yeni Haliyle Ulaşıma Açıldı
Gediz Kavşağı Yeni Haliyle Ulaşıma Açıldı