Başbakan Pence İle Yarın Görüşecek

Yıldırım, vize krizinin çözümünde ABD’nin ‘güvence verildi’ iddiasına “Güvence vermek hukuk devleti ilkelerine uymaz” sözleriyle tepki gösterdi. Yıldırım, ABD’deki temaslarına ilişkin, “Suriye, Irak meseleleri, FETÖ konusundaki ABD ile ilgili taleplerimiz kapsamlı bir şekilde dile getirilecek” dedi.

Başbakan Pence İle Yarın Görüşecek
Başbakan Pence İle Yarın Görüşecek emrah

Başbakan Binali Yıldırım, vize krizinin çözümünde ABD’nin “güvence” iddiasına “Güvence vermek hukuk devleti ilkelerine uymaz” tepkisini gösterdi. Beş gün sürecek temasları çerçevesinde ABD’ye hareketinden önce Ankara Esenboğa Havaalanı’nda açıklamalarda bulunan Başbakan Yıldırım şunları söyledi:

YORUMA İHTİYAÇ YOK

ABD Büyükelçiliğinin yaptığı açıklama üzerine Türk Büyükelçiliği de karşı açıklamayı yapmıştır. Orada her şey açık seçik, herhangi bir yoruma ihtiyaç göstermeyecek şekilde izah edilmiştir. Diğer mesele şudur, iki ülke arasında özellikle bazı yargılamalar, bazı tutuklama işlemleri var. Amerika’da da var Türkiye’de de var. Her iki ülkede hukuk devleti kurallarına göre işlem ifa edilmektedir. O bakımdan ABD’ye güvence vermek veya onların bize güvence vermesini istemek gibi bir müzakere, hukuk devlet ilkelerine uymaz.

SİYASET BİTİNCE İŞLERİMİ EVLATLARIMA BIRAKTIM

(Vergi verilmediği iddialarına belge göstererek) Bir gazete şahsım ve ailem hakkında ‘off-shore şirketleri var, yerli değil, milli değil’ gibi bir haber yapıyor. Her şeyden önce vatandaşlarımızın gerçeği öğrenmesinde fayda var. Ben gemi inşa yüksek mühendisiyim, makina mühendisiyim. Hayatım boyunca denizcilikle uğraştım, gemi işletmeciliği, gemi sahipliği yaptım. Siyasete başlayınca da işlerimi evlatlarıma bıraktım. Benim evlatlarımın en küçüğü 33, en büyüğü 40 yaşında. 5 tane de torumun var. Dolayısıyla onlar kendi işini yapıyor, ben de kendi işimi yapıyorum.

HAKSIZ İTHAMDA BULUNMAK KABUL EDİLEMEZ

Memlekete, millete hizmet etmeye çalışıyorum. Milletim beni bilir, benim dokunulmazlığım var ama çocuklarımın dokunulmazlığı yok. Buradan davet ediyorum, her türlü soruşturma, gerek mali gerek hukuki yönden yapılabilir. Bunu özellikle de istiyorum. Dolayısıyla hiç kimsenin hiçbir şekilde haksız yere itham edilmesi, yanlış iş yapıyor gibi gösterilmesi kabul edilemez. Biz onurumuzla varız. Ülkemiz, milletimiz için bütün ömrümüzü verdik. Bizim için en büyük servet itibarımızdır, gerisi el kiridir, gelip geçicidir.

DEVLETLE HİÇBİR ZAMAN İŞ YAPMAYACAKSINIZ DEDİM

Siyasete başlarken çocuklarıma bir tavsiyem oldu. ‘Devletle hiçbir zaman iş yapmayacaksınız, yakınına bile yanaşmayacaksınız, devletin bankalarından hiçbir kaynak kullanmayacaksınız.’ Denizcilik küresel bir iştir, dünyanın her tarafında iş yapıyorlar ve dünyanın her tarafında şirketleri de var, irtibat noktaları da var. Bunun gizli saklı bir tarafı da yok. Sanki burada gizli iş çeviriyormuş gibi maalesef benim fotoğrafımı da basarak bir algı oluşturmaya çalışıyorlar. İnsanların kafasını karıştırmaya lüzum yoktur. Bana ‘yerli değil, milli değil’ diyenlerin apar topar memleketten kaçıp gidenler olduğunu da vatandaşımızın bilmesi lazım.

Eğer yerli, milliyseniz gazetenizin başını bırakıp bu memleketten kaçıp gitmezsiniz, yerlilik, millilik böyle olur.”  Suriye, Irak ve FETÖ masada olacak “Özellikle Türkiye-ABD arasındaki Suriye, Irak meseleleri, FETÖ konusundaki ABD ile ilgili taleplerimiz ve bu konuda bundan sonraki aşama, kapsamlı bir şekilde dile getirilecek. Ayrıca PYD/YPG ve DEAŞ ile mücadele konusunda da aramızda mevcut olan bazı sorunları açıklıkla, iki müttefikin hukukuna uygun bir şekilde ele almayı hedefliyoruz.” Görüşme yarın Beyaz Saray'da Başbakan Yıldırım'ın, ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence ile bugün yapılması planlanan görüşmesi 9 Kasım Perşembe günü gerçekleşecek.

Yıldırım, ABD ziyareti kapsamında Başkan Yardımcısı Pence ile perşembe günü öğlen saatlerinde Beyaz Saray'da biraraya gelecek. AB Başkanı Donald Trump’ın Pence’den Teksas’ta 26 kişinin öldürüldüğü kilise saldırısı için düzenlenecek törende kendisini temsil etmesini istediği öğrenildi.

Gülen dosyası odalara sığmaz (Teröristbaşı Gülen’in iadesi konusunda yeni dosya hazırlandığı iddiaları) İade konusunda yapılacak her şey yapılmıştır, artık dosya odalara sığmayacak hale gelmiştir. Eğer bu kadar dosya, bilgi, belge iş görmüyorsa o zaman işin içinde başka bir mesele var diye insanın aklına geliyor. Biz belki haddinden fazla da dosya ve belge verdiğimizi düşünüyorum. Dolayısıyla Amerikan yargısının bir an önce, hukuk sistemi devreye girerek bunun gereğini yapmasını bekliyoruz.

YENİ ŞAFAK

Gençlik Merkezinde artık son aşamalara gelindi
Gençlik Merkezinde artık son aşamalara gelindi
Gediz Kavşağı Yeni Haliyle Ulaşıma Açıldı
Gediz Kavşağı Yeni Haliyle Ulaşıma Açıldı