AFAD Gazze'ye 15 tonluk insani yardım götürecek

Dünyada en çok yardım yapan ülke konumunda olan Türkiye, dünyanın dört bir yanındaki mazlumlara yardım seferberliğini bayram öncesinde de sürdürüyor

AFAD Gazze'ye 15 tonluk insani yardım götürecek
AFAD Gazze'ye 15 tonluk insani yardım götürecek

Dünyada en çok yardım yapan ülke konumunda olan Türkiye, dünyanın dört bir yanındaki mazlumlara yardım seferberliğini bayram öncesinde de sürdürüyor. En son 4 Haziran’da Somali’ye “Umudu Ol” isimli yardım gemisiyle gönderen Türkiye Filistin’i de unutmadı.

Başbakan Binali Yıldırım’ın Filistin için “müjdemiz” olacak açıklamalarının detayları belli oldu. Türkiye, Filistin’e bir yardım gemisi yollayacak. Bu kapsamda Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı’nın (AFAD) koordinasyonunda 15 bin tonluk bir gemi cumartesi günü Filistin’e doğru yola çıkacak. Un, pirinç, şeker, yağ ve gıda kolisi gibi temel ihtiyaçların yanısıra çocuklar için oyuncaklar da gemiye yüklendi. Geminin Ramazan Bayramı öncesi Gazze’ye ulaşması hedefleniyor.

AMBARGO 2016’DA KIRILDI

Gazze’ye yıllardır ambargo uygulayan İsrail, 26 Haziran 2016’da Türkiye ile varılan mutabakatın ardından bölgedeki insani durumu iyileştirmeye yönelik iş birliği yapacağını kabul etmişti. Anlaşmayla birlikte Gazze’ye insani yardım dahil sivil amaçlı malzemenin girişinde kolaylık sağlanmış ve alt yapı yatırımlarının önü açılmıştı. Ardından Türkiye’nin 11 bin ton yardım malzemesi içeren ilk yardım gemisi 4 Temmuz tarihinde Gazze’ye ulaşmıştı.

HASTANE HİZMETE GİRİYOR

Diğer yandan Filistin halkının ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Gazze’de inşa edilen Filistin-Türkiye Dostluk Hastanesi’nin de kısa sürede hizmet vermeye başlaması bekleniyor. Yaklaşık 50 milyon dolar harcanarak inşa edilen hastane bittiğinde Filistin’deki en büyük sağlık kuruluşlarından biri olacak. Hastanede kanser ve kalp hastalıkları bölümleri ile tam donanımlı ameliyathanelerin yanı sıra sığınak, mescit ve kütüphane de yer alıyor.

YENİŞAFAK

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Gençlik Merkezinde artık son aşamalara gelindi
Gençlik Merkezinde artık son aşamalara gelindi
Gediz Kavşağı Yeni Haliyle Ulaşıma Açıldı
Gediz Kavşağı Yeni Haliyle Ulaşıma Açıldı