Merkez Bankasından Faiz Kararı

Merkez bankası, faiz düşecek mi sorularına yanıt verdi. Faizde değişikliğe gitmedi. Son dönemde açıklanan verilere göre, Avrupa ülkelerinin talebindeki artışın ihracat üzerindeki olumlu etkileri sürmektedir.

Merkez Bankasından Faiz Kararı
Merkez Bankasından Faiz Kararı Admin

Merkez bankası, faiz düşecek mi sorularına yanıt verdi.  Faizde değişikliğe gitmedi. Son dönemde açıklanan verilere göre, Avrupa ülkelerinin talebindeki artışın ihracat üzerindeki olumlu etkileri sürmektedir. Enflasyonun bulunduğu yüksek seviye ve çekirdek enflasyon göstergeleri doğrultusunda Merkez Bankası Para Politikası Kurulu sıkı para politikası duruşunun korunmasına karar verdi.  Merkez Bankası faiz koridorunun alt bandını % 7,25, politika faizini % 8'de, , üst bandını % 9,25'te bıraktığını açıkladı. Banka geç likidite penceresi faiz oranını da % 12,25'te tuttuğunu iletti.

Sıkı Duruş Devam Edecek

Merkez Bankası temel amacı olan fiyat istikrarı doğrultusunda elindeki bütün araçları kullanmaya devam edeceğini iletti. Enflasyon oranında görünümünde belirgin bir iyileşme sağlanana kadar para politikasındaki sıkı durun sürdürüleceğini belirtti. Enflasyon oranının yüksek seviyelerde olmasının Merkez Bankası Para Politikası Kurulu’nu bu karara vermeye ittiği belirtildi. İlave parasal sıkılaştırma, enflasyon beklentileri, fiyatlama davranışları ve enflasyonu etkileyen diğer unsurlardaki gelişmeler yakından izlenerek ihtiyaç duyulursa yapılabilecektir. Bu veriler takip edilecek ve açıklanan her türlü verinin ve haberin Merkez Bankası Para Politikası Kurulu’nun geleceğe yönelik politika duruşunu değiştirmeye neden olabileceği belirtildi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Gençlik Merkezinde artık son aşamalara gelindi
Gençlik Merkezinde artık son aşamalara gelindi
Gediz Kavşağı Yeni Haliyle Ulaşıma Açıldı
Gediz Kavşağı Yeni Haliyle Ulaşıma Açıldı