Kara Listedekiler Nasıl Kredi Çeker?

Daha önceden çektiği kredileri ya da kredi kartı borçlarını ödemeyen, borcu gelirini aşkın olan, icralık olan ya da avukata düşen kişiler merkez bankası ve kredi kayıt bürosu tarafından bir listeye alınmaktadır.

Kara Listedekiler Nasıl Kredi Çeker?
Kara Listedekiler Nasıl Kredi Çeker? Admin

Daha önceden çektiği kredileri ya da kredi kartı borçlarını ödemeyen, borcu gelirini aşkın olan, icralık olan ya da avukata düşen kişiler merkez bankası ve  kredi kayıt bürosu tarafından bir listeye alınmaktadır. Eğer kişi mevcut borçlarını kapatırsa 5 yıllık bir takip sonrası kara listeden çıkacaktır.

Kara listede olmak ve sicili bozuk olmak farklı kavramlardır. Sicili bozuk olanların kredi notları düşüktür ve bu nedenle kredi kullanmakta zorlanırlar. Kara listede olanlar ise tamamen kredi verilmeyen kişilerdir.

Kara Listedekiler de Kredi Kullanabilir Ancak...

Kara listede olan kişiler asla kredi kullanamaz diyemeyiz. Belirli şartları sağlamaları halinde ülkemizdeki pek çok banka bu kişilere kredi sunmaktadır. Bu şartlar ipotek ve kefildir.

Kara listedeki kişiler bankadan alacakları krediye karşılık olarak kendilerine ait bir gayrimenkulü (ev, tarla, arsa, hisse vb.) Teminat göstererek, gayrimenkul üzerinde ipotek kurdurabilirler. Banka alacağını bu şekilde güvenceye almış olur ve borç ödenmezse gayrimenkulü sattırır.

İkinci ihtimal ise kefil göstererek kredi kullanmaktır. Bu durumda da kişi borcunu ödemezse kefil ödeyeceği için banka güvendedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Gençlik Merkezinde artık son aşamalara gelindi
Gençlik Merkezinde artık son aşamalara gelindi
Gediz Kavşağı Yeni Haliyle Ulaşıma Açıldı
Gediz Kavşağı Yeni Haliyle Ulaşıma Açıldı