Cumhuriyet Altını ile Tam Altın Aynı Şey Mi?

Genellikle adını düğünlerde duyduğumuz cumhuriyet altını ile tam altın arasındaki farklar hakkında sizlere bu yazımızda bilgilendirmelerde bulunacağız

Cumhuriyet Altını ile Tam Altın Aynı Şey Mi?
Cumhuriyet Altını ile Tam Altın Aynı Şey Mi? emrah

Genellikle adını düğünlerde duyduğumuz cumhuriyet altını ile tam altın arasındaki farklar hakkında sizlere bu yazımızda bilgilendirmelerde bulunacağız. Bu kapsamda ilk olarak bu ikisinin aynı olduğu yönünde halkımız arasında bulunan yaygın kanaatin yanlış olduğunu ifade edelim. Daha sonra da bu farkların neler olduğunu sizlere aktaralım.

Farkları

Cumhuriyet altını tam altına göre daha küçük boyutta olmasına rağmen ağırlık olarak tam altına nazaran biraz daha ağırdır. Bu kapsamda cumhuriyet altının çapı 22 mm ve ağırlığı da 7,216 gram iken tam altının çapı 30 mm ağırlığı da 7,016 gramdır.

Bir diğer fark ise süslemeleri ve görüntüsü açısından ortaya çıkmaktadır. Bu kapsamda cumhuriyet altının üzerinde Atatürk resmi ile birlikte hakimiyet milletindir ibaresi yazmaktadır. Bunun yanı sıra tam altında ise Atatürk resmi ile birlikte kenar süslemeleri bulunmaktadır.

Yatırım noktasında bu iki altın türü de el emeğinin az olması nedeniyle daha avantajlı olmaktadır. Bununla birlikte ağırlıkları arasında çok fark olmaması ve her ikisinin de 22 ayar olması nedeniyle değerlerinin hemen hemen aynı olduğunu ifade edebiliriz. 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Gençlik Merkezinde artık son aşamalara gelindi
Gençlik Merkezinde artık son aşamalara gelindi
Gediz Kavşağı Yeni Haliyle Ulaşıma Açıldı
Gediz Kavşağı Yeni Haliyle Ulaşıma Açıldı