YKS Sınav Tarihi 23-24 Haziran’da

ÖSYM Başkanı Mahmut Özer, Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nın (YKS) yapılacağı zamanı ve ayrıntıları anlattı: Başvurular mart ayı içinde yapılacak. Sınav Ramazan Bayramı'ndan sonra 23-24 Haziran 2018'de gerçekleştirilecek. Sınav ücreti iki oturum için 120 lira olacak. 15 dakika kuralı kaldırılacak.

YKS Sınav Tarihi 23-24 Haziran’da
YKS Sınav Tarihi 23-24 Haziran’da emrah

2 milyondan fazla öğrencinin beklediği Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nın (YKS) ne zaman yapılacağını ÖSYM Başkanı Mahmut Özer açıkladı. YÖK tarafından açıklanan YKS sisteminin gerçekleştirilmesiyle ilgili her türlü hazırlıklarını yaptıklarını söyleyen Özer, sınava başvurunun mart ayı içinde yapılacağını belirtti.

2 OTURUMUN ÜCRETİ 120 LİRA

Sınavın haziran ayı içinde yapılacağını söyleyen Özer, "Sınav, okullar kapandıktan sonra gerçekleştirilecek. Üzerinde durduğumuz tarih, Ramazan Bayramı sonrasında 23-24 Haziran 2018" dedi. Sınav süreleri, sınav başlangıç saatlerine ilişkin çalışmaların devam ettiğini belirten Özer, "Müfredat dışı soru kesinlikle sorulmayacak" diye konuştu. Sınav ücretini de minimumda tutmaya çalışacaklarını vurgulayan Özer, "İki oturumun toplam ücretinin 120 lira olmasını planlıyoruz" bilgisini paylaştı.

ZAMAN KONUSUNDA SIKINTI OLMAYACAK

Sınav süreleri ile ilgili öğrencilerin kaygı duymaması gerektiğini belirten Özer, ikinci oturumda Türk dili ve edebiyatı-coğrafya 1, sosyal bilimler, matematik ve fen bilimleri olmak üzere 4 test yer alacağını hatırlatarak şöyle devam etti: "Sınav sürelerinin ne olacağı konusunda çalışmaları sürdürüyoruz. Cumartesi günü öğleden sonraki oturum tek olacağından, sınav süresini de buna göre ayarlayacağız. Sınav süresi konusunda adaylarımızın içi rahat olsun. Zaman konusunda herhangi bir sıkıntı yaşamayacaklar. Hatta tercihi netleşmiş olan, sayısal, sözel veya eşit ağırlık tercihi netleşen adayların, sadece iki testi alacakları için çok daha geniş bir sürede soruları çözme imkanları olacak."

ÖNCELİĞİMİZ GÜVENLİK

Sınavdaki kural ihlallerine ilişkin bazı esneklikler sağlayacaklarını da müjdeleyen Özer, "Önceliğimiz, ÖSYM içerisinde güvenliği maksimum seviyede tutmak, ondan sonra sınavın sağlıklı ve güvenli bir şekilde gerçekleşmesini sağlamak. Sınav kuralları ile ilgili şu anda çalışma yapıyoruz. Sınavların ölçme ve değerlendirme ilkeleri açısından isabetli ve geçerli olması da her daim önceliğimiz" diye konuştu.

10.00’DAN SONRA SALONA GİRİLMEYECEK

ÖSYM olarak adayların şikayet ettiği birçok konuda iyileştirme yapacaklarını açıklayan Özer, "09.45 kuralı konusunda atılacak bir adım olup olmayacağı" sorusunu yanıtlarken, "15 dakika kuralını kaldırıyoruz. Sınav başlama saati olan 10.00’dan sonra öğrenciler sınava alınmayacak. Öğrencinin lehine olabilecek ve ÖSYM’nin işleyişinde herhangi bir problem oluşturmayacak her türlü iyileştirmeyi yapacağız" dedi.

ENGELLİLER TÜM MERKEZLERİ KULLANACAK

ÖSYM’de engelli adaylar için daire başkanlığı kurulduğunu, 15 sınav merkezinde engellilere yönelik sınav yapılabildiğini hatırlatan Özer, "2018 yılı için tüm sınav merkezlerinde engellilerin sınava girebilmesiyle ilgili hazırlıklarımız devam ediyor. Hedefimiz bu" ifadesini kullandı.

15 DAKİKA KURALI KALDIRILDI

Kapı kapatıldıktan çok kısa bir süre sonra geldiği için YGS'ye giremeyen Mehmet Kara okul kapısının önünde ağlamış ve bu durum 15 dakika kuralının uzun süre tartışılmasına neden olmuştu. 10 yıl geriye dönük sınavlar incelenecek ÖSYM Başkanı Mahmut Özer, ÖSYM’nin tüm süreçlerini masaya yatırdıklarını söyledi. Soru hırsızlığına ilişkin davalarla ilgili Özer, “Adalet olmazsa güven duygusu olmaz. Adaylar, sınavlarda aldıkları puanlara göre üniversitelere yerleşiyorlar veya memur, akademisyen ya da uzman olabiliyorlar” değerlendirmesinde bulundu.

Sınav güvenliği ile ilgili konuda kendilerinden önce başlayan bir sürecin bulunduğuna işaret eden Özer, şunları kaydetti: “Biz bunun takipçisi olacağız ve çok daha güçlü bir hale getireceğiz. Soru hazırlamadan sınavın bitmesine kadar geçen tüm süreçleri takip edebilen bir sistem kuracağız. Ayrıca, geriye dönük olarak da süreçleri izlemeye alacağız. ÖSYM’nin yaptığı tüm sınavlara ilişkin geriye dönük incelemeler başlatıyoruz artık. Herhangi bir soruşturma olması gerekmiyor. ÖSYM, kendi kontrol mekanizmalarını kuracak. Yani, belli bir sistematik çerçeve içerisinde geriye dönük olarak adayların 10 yıllık sınav sonuçları rutin olarak incelenecek.”

YENİ ŞAFAK

Gençlik Merkezinde artık son aşamalara gelindi
Gençlik Merkezinde artık son aşamalara gelindi
Gediz Kavşağı Yeni Haliyle Ulaşıma Açıldı
Gediz Kavşağı Yeni Haliyle Ulaşıma Açıldı