Avukat Serdarhan TOPO: TEOG Neden Kaldırıldı?

Avukat Serdarhan TOPO: 2014 yılında SBS yerine gelen TEOG'ta artık kalkıyor. Cumhurbaşkanı TEOG'un artık kalkacağını ve yerine gelecek sınav sistemiyle ilgili çalışmalar yapıldığından bahsetmişti.

Avukat Serdarhan TOPO: TEOG Neden Kaldırıldı?
Avukat Serdarhan TOPO: TEOG Neden Kaldırıldı? kadir

2014 yılında SBS yerine gelen TEOG'ta artık kalkıyor. Cumhurbaşkanı TEOG'un artık kalkacağını ve yerine gelecek sınav sistemiyle ilgili çalışmalar yapıldığından bahsetmişti. Ardından çok uzun bir süre geçmeden yeni sınav sistemi belli oldu ve artık liseye geçiş sınavlarında açık uçlu sorular olacağını söylemişlerdi. Yerine gelen sınav sisteminin ismi de MİS (Milli İzleme Sınavı) olarak belirlendi. Bunlardan ziyade herkesin aklında tek bir soru kaldı.

Yeni Sistem Ne Getirecek?


TEOG sisteminin kalkmasının en büyük nedenleri arasında, henüz çocuk yaşta olan öğrencilerin, sınav telaşıyla koşuşturması ve velilerinde öğrencilerin de uzun bir süre bu stresi yaşamaları oldu. TEOG sınavı ile beraber, öğrenciler hem bahar döneminde hem de güz döneminde birer sınava tabi tutuluyordu. Sekizinci sınıfta sınava girecek öğrencileri ve ailelerini stres kaplıyordu. TEOG sınavının kalkmasıyla beraber bu stres ortadan kalktı. Şimdi de velilerin en çok merak ettiği, yeni sistemin ne getireceği. TEOG sınavının kalkmasıyla beraber, netleşen tek husus yeni bir merkezi sınavın yapılmayacağı ve öğrencilere bu stresin yaşatılmayacağı oldu. Yeni sistemde öğrencilere test usulü, merkezi bir sınav yapılmayacak. Öğrenciler 4 yılda aldıkları yılsonu ortalamaları neticesinde bir liseye yerleşecek. Böylece öğrenciler aslında dört yılda derslerinde gereken özveriyi göstererek iyi bir liseye yerleşebilecek. Tüm bu açıklamalar sürerken, veliler arasında yeni sistemin de ne kadar başarılı olacağı da ayrı bir merak konusu olmuştur.

serdarhan topo

Yeni Teog ve üniversite giriş sisteminin hukuki yönü, son günlerde en çok tartışılan konular arasında yer almaktadır. Gerek liseye giriş sınavlarında gerekse üniversiteye giriş sınavlarında gerçekleştirilen köklü değişiklikler hem öğrencilerin hem de ailelerin merak konusu haline gelmiştir. Öğrencilerin eğitim hayatlarını büyük ölçüde etkileyecek olan bu iki sınavın 2018 yılından itibaren nasıl gerçekleştirileceği, gündemde yer alan konular arasındadır.

kaynak: https://www.serdarhantopo.kim/yeni-teog-ve-universite-giris-sisteminin-hukuki-yonu/

Avukat Serdarhan TOPO

serdarhan topo avukat TEOG sınav
Gençlik Merkezinde artık son aşamalara gelindi
Gençlik Merkezinde artık son aşamalara gelindi
Gediz Kavşağı Yeni Haliyle Ulaşıma Açıldı
Gediz Kavşağı Yeni Haliyle Ulaşıma Açıldı