Talabanin tabutuna Kürt Bölgesel Yönetimi bayrağının örtülmesine tepki

Salı günü hayatını kaybeden Irak'ın eski cumhurbaşkanı Celal Talabani'nin naaşı, Almanya'dan Süleymaniye'ye götürüldü. Irak Cumhurbaşkanı Masum ve IKBY Başkanı Barzani'nin de katıldığı cenaze töreninde binlerce kişi var.

Talabanin tabutuna Kürt Bölgesel Yönetimi bayrağının örtülmesine tepki
Talabanin tabutuna Kürt Bölgesel Yönetimi bayrağının örtülmesine tepki emrah

Salı günü hayatını kaybeden Irak'ın eski cumhurbaşkanı Celal Talabani'nin naaşı, Almanya'dan Süleymaniye'ye götürüldü. Irak Cumhurbaşkanı Masum ve IKBY Başkanı Barzani'nin de katıldığı cenaze töreninde binlerce kişi var. Irak'ın eski cumhurbaşkanı ve Kürdistan Yurtseverler Birliği Genel Sekreteri Celal Talabani'nin naaşı, hayatını kaybettiği Almanya'dan Kuzey Irak'taki Süleymaniye kentine götürüldü. 83 yaşında hayatını kaybeden Talabani'nin bedeni, Irak Havayolları'na ait uçakla kente ulaştırıldı.

Tartışmalı referandumun ardından dış uçuşlara kapanan Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) bölgesine giden uçak, yasaktan muaf tutuldu. Daha sonra düzenlenen cenaze törenine aralarında Irak Cumhurbaşkanı Fuad Masum ve IKBY Başkanı Mesut Barzani'nin de olduğu binlerce kişi katıldı. Talabani'nin cenazesi, Büyük Süleymaniye Camii'ne götürülüyor. Celal Talabani 2012 sonunda geçirdiği beyin kanaması nedeniyle kısmen felç olmuştu. Birbuçuk yıl Almanya’da tedavi gördükten sonra, 2014 temmuzunda IKBY'ye dönmüştü.

Talabani, geçtiğimiz ay tedavi olmak üzere tekrar Almanya'ya gitmişti. Kürt siyasi hareketinin önemli figürlerinden 'Amca' lakaplı Talabani'nin ABD'nın Irak'ı işgali sonrası zirveye ulaşan siyasi kariyeri, rahatsızlığı nedeniyle sona ermişti.

CENAZEDE KRİZ ÇIKTI

Eski Irak Cumhurbaşkanı Talabani'nin cenazesi toprağa verildi. Cenaze töreninde IKBY Başkanı Neçirvan Barzani de yer aldı. Barzani tartışmalı referandumun ardından cenazede görüntülendi. Barzani'nin yanında Irak Cumhurbaşkanı Fuat Masum ve onun yanında İran Dışişleri Bakanı Cevat Zarif'in oturduğu görüldü. Irak hükümeti ise Talabani'nin tabutunun Kürt Bölgesel Yönetimi bayrağının örtülmesine tepki gösterdi.

AKŞAM

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Gençlik Merkezinde artık son aşamalara gelindi
Gençlik Merkezinde artık son aşamalara gelindi
Gediz Kavşağı Yeni Haliyle Ulaşıma Açıldı
Gediz Kavşağı Yeni Haliyle Ulaşıma Açıldı