Erbil Kerkük Yolu Trafiğe Kapandı

Irak güvenlik güçlerinin Kerkük’e gerçekleştirdiği operasyonun ardından meydana gelen askeri gerilim nedeniyle Erbil-Kerkük karayolu trafiğe kapatıldı, bölgede uzun TIR kuyrukları oluştu.

Erbil Kerkük Yolu Trafiğe Kapandı
Erbil Kerkük Yolu Trafiğe Kapandı emrah

Birleşmiş Milletler (BM) araçları da temas hattında bulunuyor. Kerkük’ten tamamen çekilen KYB ve Kürdistan Demokrat Partisi’ne (KDP) bağlı Peşmerge güçleri, Süleymaniye ve Erbil’e doğru çekilmiş durumda. KYB’nin güçlü olduğu Süleymaniye-Kerkük sınırında herhangi bir olağanüstülük göze çarpmazken, KDP’li Peşmergelerin konuşlandığı Erbil-Kerkük sınırında askeri hareketlilik dikkati çekiyor.

 

Türkiye ile Irak’ın başkenti Bağdat arasındaki ticaretin can damarı konumundaki Erbil-Kerkük karayolu sözkonusu askeri gerginlikten dolayı trafiğe kapatıldı. Sadece Kerkük plakalı araçların geçişine izin veriliyor.

 

Bu arada Irak ordusunun, Kerkük güneyindeki Altınköprü ilçesini basan çok sayıda PKK’lı teröristi bölgeden atmak için operasyona başladığı belirtiliyor. PKK saldırılarından kaçan çok sayıda Türkmenin de panik içinde Erbil yoluna çıktığı öğrenildi.

YENİ ŞAFAK

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Gençlik Merkezinde artık son aşamalara gelindi
Gençlik Merkezinde artık son aşamalara gelindi
Gediz Kavşağı Yeni Haliyle Ulaşıma Açıldı
Gediz Kavşağı Yeni Haliyle Ulaşıma Açıldı