ABD Pakistan'ı tehdit etti

Genelkurmay Başkanı Dunford, ABD Senatosu’nda Pakistan istihbaratını terör gruplarıyla ilişkili olmakla suçladı. Savunma Bakanı Mattis de Pakistan ile çalışmayı bir kez daha deneyeceklerini, aksi halde gerekli tüm adımları atacaklarını söyledi.

ABD Pakistan'ı tehdit etti
ABD Pakistan'ı tehdit etti emrah

Yeni Afganistan stratejisiyle Pakistan’da kaos ve savaş senaryosu yürüten ABD yönetimi, tehdit ve gözdağı söylemini artırdı. ABD Genelkurmay Başkanı Orgeneral Joseph Dunford önceki gün ABD Senatosu Silahlı Hizmetler Komitesi’nde yeni Afganistan stratejisi hakkında senatörlerin sorularını yanıtladı. Dunford, Pakistan istihbarat teşkilatını (ISI) hedef alarak “terör gruplarıyla ilişkisi bana göre ortada” ifadesini kullandı. Dunford’un izinden giden Savunma Bakanı Jim Mattis, “Pakistan hükümeti ve ordusu terörle mücadele ederken başına buyruk davranan ISI kendi politikalarını yürütüyor” suçlamasını yöneltti.

SON BİR ŞANS

Pakistan istihbaratına karşı diğer seçeneklere başvurmadan önce Trump yönetiminin Pakistan’la Afganistan’da çalışmayı “bir kez daha” deneyeceğini söyleyerek gözdağı veren Mattis, “Pakistanlılar ile bu stratejiyi uygulamayı bir kez daha denememiz lazım; tüm çabalarımızın başarısızlığa uğramasına karşı başkan, gerekli her türlü adımı atmaya hazırlanmaktadır” ifadelerini kullandı.

Senato komitesine hitap eden Mattis, “Pakistan’a giderek onlarla çalışmayı deneceğim” dedi. Mattis, ABD’nin Afganistan’daki stratejisinde yaptıkları revizyonu, kısaltması İngilizce olarak “bölgeselleştirme, yeniden uyarlama, güçlendirme, uzlaştırma ve ayakta tutma” kelimelerinin baş harflerinden oluşan “4R+S” olarak tanımladı. Temelsiz suçlamalar Afganistan istihbaratının eski başkanı Rahmatullah Nabil geçen yıl, Pakistan yönetiminin Taliban ve Hakkani Ağı’na yardım ettiğini ileri süren haberler paylaşmıştı. Bu haberler arasında, teröristlere Pakistan topraklarında sığınmanın sağlanması yönündeki talimatlar ve Kabul Havalimanı’na saldırılar için para ödülü vaatleri de vardı. Nabil iddiaların kaynağını söylemezken haberlerin gerçekliği doğrulanmamıştı.

ABD Başkanı Donald Trump Ağustos ayı sonunda yeni Afganistan stratejisini açıklamış, Pakistan’ı Taliban ve diğer terör gruplarını barındırmakla suçlamıştı.  Pentagon geri adım attı ABD Savunma Bakanı James Mattis, İran’ın nükleer program ile ilgili anlaşmaya uymadığı veya anlaşmanın ABD’nin ulusal çıkarına aykırı olduğu kanıtlanmadıkça, bu anlaşmada kalmayı düşünebileceklerini söyledi. Mattis önceki gün yapılan Senato oturumunda “İran’ın anlaşmaya sadık kaldığını doğrulayabilirsek ve bunun bizim çıkarımıza olduğunu tespit edersek elbette ki bu anlaşmadan vazgeçmemeliyiz” dedi. ABD Savunma Bakanı, “Şu anda elimizde olmayan aksine belirtiler çıkmazsa, Başkan anlaşmada kalmayı düşünmeli” dedi. Mattis’in açıklamaları, Trump yönetimi içinde önemli politika konularında farklı görüşler bulunduğunu bir kez daha gösterdi. Beyaz Saray’dan ise konuyla ilgili yorum yapılmadı.

Keşmir’de 2 çocuk hayatını kaybetti Hint ordusunun Keşmir Kontrol Hattı’nda açtığı ateş sonucu 2 Pakistanlı çocuk hayatını kaybederken, sınırdaki misilleme ateşinde 3 Hint askeri öldü. Pakistan Ordu Sözcülüğü'nden yapılan açıklamada, Hint ordusunun açtığı ateşte, sınırdaki köylerden birinde yaşayan iki Pakistanlı çocuğun yaşamını yitirdiği belirtildi. Kontrol Hattı’ndaki bazı noktalardan Hint askerlerinin açtığı ateşe karşılık verildiği ifade edilen açıklamada, Pakistan ordusunun misilleme ateşinde ise 3 Hint askerinin öldürüldüğü, 5’inin de yaralandığı bildirildi.

YENİ ŞAFAK

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Gençlik Merkezinde artık son aşamalara gelindi
Gençlik Merkezinde artık son aşamalara gelindi
Gediz Kavşağı Yeni Haliyle Ulaşıma Açıldı
Gediz Kavşağı Yeni Haliyle Ulaşıma Açıldı